Sermaye artışı duyurularının pay getirileri üzerindeki etkisinin incelenmesi: Borsa İstanbul örneği
Investigating the impact of announcements of capital increase on stock returns: Evidence from Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 860507
  2. Yazar: HALİL ÖKKEŞ KÜDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pay getirileri finans literatüründe sıklıkla araştırılan konulardan birisidir. Pay getirilerinin hangi faktörler tarafından etkilendiğinin belirlenmesi hem yatırımcılar hem de yöneticiler açısından önem teşkil etmektedir. Pay getirilerini etkileyebilme potansiyeli olan durumlardan birisi ise sermaye artışı duyurularıdır. Çalışma kapsamında sermaye artışı duyurularının pay getirileri üzerinde bir etkiye sahip olup olmadığının belirlenmesi ve eğer sermaye artışı duyuruları pay getirileri üzerinde bir etkiye sahipse pay getirilerini hangi yönde etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, olay çalışması yöntemi araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır. Olay çalışması yöntemi, bir şirketin, endüstrinin veya ekonominin belirli bir olayın etkisini nasıl deneyimlediğini incelemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu bağlamda Borsa İstanbul'da 2017-2022 yılları arasında payları işlem gören şirketler tarafından yapılmış olan bedelli sermaye artışı duyuruları ile bedelsiz sermaye artışı duyuruları incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda sermaye artışı duyurularının pay getirileri üzerinde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bedelli sermaye artışı duyuruları ile negatif kümülatif ortalama anormal getiri; bedelsiz sermaye artışı duyuruları ile pozitif kümülatif ortalama anormal getiri elde edilebildiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Borsa İstanbul'un ilgili dönemde yarı güçlü formda etkin olmadığına dair kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stock returns are one of the most frequently investigated issues in finance literature. It is important for both investors and managers to determine the factors that affect stock returns. One of the situations that have the potential to affect stock returns is capital increase announcements. Within the scope of the study, our aim is to determine whether capital increase announcements have an impact on share returns and if capital increase announcements have an impact on share returns, we will investigate the direction of the impact. In this study, the event study method is used as the research method. The event study method is a method used to examine how a company, industry or economy experiences the impact of a specific event. In this context, capital increase announcements through rights issues and capital increase through bonus issues made by companies whose shares are traded in Borsa Istanbul between 2017 and 2022 are analysed. As a result, capital increase announcements seem to have an impact on stock returns. We find that capital increase announcements through rights issues result in negative cumulative average abnormal returns while capital increase announcements through bonus issues result in positive cumulative average abnormal returns. These results provide evidence that Borsa Istanbul is not efficient in the semi-strong form in the sample period.