STEM eğitiminin ilkokul öğrencilerinin temel becerilerine, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine ve STEM kariyer ilgilerine etkisi
The effect of STEM education on primary school students' basic skills, reflective thinking skills towards problem solving, and STEM career interests
- Tez No: 860567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzün popüler eğitim yaklaşımlarından biri kuşkusuz STEM eğitimi yaklaşımıdır. En genel tanımıyla bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin birbirine entegre edilerek günlük hayat problemlerinin çözümüne dayanan STEM (science-technology-engineering-math) eğitimi, aynı zamanda 21. yy. becerilerinin öğrencilere kazandırılması için büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı da ADDIE (analiysis-design-develop-implamentation-evaluate) öğretim tasarımına göre tasarlanmış olan ilkokul ikinci sınıf düzeyindeki STEM uygulamalarının öğrencilerin temel beceri düzeylerine, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine ve STEM kariyer ilgileri üzerine etkilerini belirlemektir. Yapılan bu çalışmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda“ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”nitel boyutunda ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Odak Grup Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili, Ereğli ilçesindeki bir devlet ilkokulunun 2. sınıfında öğrenim gören 59 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerden 30'u deney grubunda, 29'u ise kontrol grubunda yer almıştır. Deney grubundaki öğrencilerle araştırmacı tarafından geliştirilen ADDIE ile STEM Uyulama Programı sekiz haftalık sürede uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilerle MEB kazanımları dâhilinde normal öğretim uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları olarak“ Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerileri Ölçeği, Temel Beceri Ölçeği ve STEM Kariyer İlgi Ölçeği”kullanılmıştır. Ön test ve son testten elde edilen verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, normallik testleri, bağımsız gruplar için Independent Samples Test ve Cohen's d testleri kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri, temel beceri ve STEM kariyer ilgi son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farkın oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most popular education approaches today is undoubtedly the STEM education approach. STEM education, which is based on the solution of daily life problems by integrating science, technology, engineering and mathematics disciplines, is the 21st century with its most general definition. It also provides great opportunities for students to hone their skills. The aim of this study is to determine the effects of STEM applications designed according to the ADDIE learning model on students' basic skill levels, reflective thinking skills for problem solving, and STEM career interests. In this study, a mixed design, in which quantitative and qualitative data are used together, was used. In the quantitative dimension of the research,“quasi-experimental design with pretest-posttest control group”was used, and in the qualitative dimension, the“Focus Group Interview Form”developed by the researcher was used. The sample of the research consists of 59 students studying in the second grade of a public primary school in the Ereğli district of Zonguldak province in the 2022-2023 academic year. 30 of the students were in the experimental group and 29 of them were in the control group. While the STEM Implementation Program with ADDIE developed by the researcher was applied to 30 students in the experimental group for 8 weeks, normal education was applied to 29 students in the control group within the scope of MEB learning outcomes.“Reflective Thinking Skills Scale for Problem Solving, Basic Skills Scale and STEM Career Interest Scale”were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. In the analysis of the data obtained from the pre-test and post-test, frequency, percentage, arithmetic mean, normality tests were analyzed using Independent Sample Test and Cohen's d tests for independent groups. As a result of the analysis, it was concluded that there was a significant difference in favor of the experimental group between the problem-solving reflective thinking skills, basic skills and STEM career interest post-test scores of the experimental and control group students.