Artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş Türkçe dersi metinlerinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine etkisi
The effect of augmented reality-enriched Turkish lesson texts on 4th grade elementary school students' reading skills
  1. Tez No: 860568
  2. Yazar: SERHAT DİNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada AR ile zenginleştirilmiş Türkçe dersi metinlerinin ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine etkisinin belirlenmesi amaçlamaktadır. Nicel boyutta, öğrencilerin okuduğunu anlama yeterlikleri ve AR uygulamalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Öğrencilerin AR uygulamalarının okuma becerilerini geliştirmedeki potansiyel etkileri hakkındaki fikirlerini ve deneyimlerini belirlemek için de öğrenci görüşleri alınmıştır. Örneklem, Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi Merkez İlkokulu'ndan seçilen 48 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel yaklaşım benimsenmiş olup, bir deneysel grup (n=24) ve bir kontrol grubu (n=24) oluşturulmuştur. Verileri toplamak için“İlkokul 4. Sınıf Öğrencilerinin Okuduğunu Anlamaya İlişkin Yeterlik Algıları Ölçeği”,“AR Uygulamaları Tutum Ölçeği”ve ilkokul 4. sınıf Türkçe kitabından seçilen dört farklı metin kullanılmıştır. Bu metinler, AR teknolojisi ile zenginleştirilmiştir. Öntest-sontest karşılaştırması sonucunda, deney grubunun okuma becerileri açısından önemli bir gelişme gösterdiği tespit edilmiştir. Eşleştirilmiş örneklem t-testi sonucuna göre, deney grubunun ön ve son testlerindeki okuma becerileri skorları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu durum, AR teknolojisi ile zenginleştirilmiş metinlerin öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Son olarak, öğrenci görüşlerine göre AR teknolojisi ile zenginleştirilmiş metinlerin öğrencilerde merak, heyecan, eğlence yarattığı ve dikkatlerini odaklama becerilerine yardımcı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, AR uygulamasının öğrencilerin okuma becerileri üzerinde pozitif bir etkisi olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of Turkish course texts enriched with augmented reality on the reading skills of primary school 4th grade students. In the quantitative dimension, the relationships between students' reading comprehension competencies and their attitudes towards augmented reality applications were also examined. Student opinions were also taken to determine students' ideas and experiences about the potential effects of augmented reality applications on improving reading skills. The sample consisted of 48 fourth grade students selected from Central Primary School in Alaplı district of Zonguldak province. A quasi-experimental approach with pretest-posttest control group was adopted and an experimental group (n=24) and a control group (n=24) were formed. In order to collect the data,“Primary School 4th Grade Students' Perceptions of Proficiency Scale for Reading Comprehension”,“Augmented Reality Applications Attitude Scale”and four different texts selected from the primary school 4th grade Turkish book were used. These texts were enriched with augmented reality technology. As a result of the pretest-posttest comparison, it was determined that the experimental group showed a significant improvement in terms of reading skills. According to the paired sample t-test results, there was a significant difference between the reading skills scores of the experimental group in the pretest and posttest. This shows that texts enriched with augmented reality technology are effective in improving students' reading skills. Finally, according to the students' opinions, it is revealed that the texts enriched with augmented reality technology create curiosity, excitement, fun and help students to focus their attention. Therefore, it is concluded that augmented reality application has a positive effect on students' reading skills.