Güvenilirlik planlarının etkinliğini artırmak için yeni bir yaklaşım
A novel approach for increasing efficiency of reliability plans
- Tez No: 860634
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Güvenilirlik, havacılık ve uzay sistemleri için tasarım geliştirme projelerinin önemli parametrelerden biridir ve bu mühendislik dalının temel amacı, ekipman veya sistemin güvenilirliğini değerlendirecek metotlar geliştirmek ve uygulamaktır. Çeşitli Araştırma ve Geliştirme Projelerinde ele alınan devre tasarımlarının amacına uygun çalışacağını doğrulamak için Güvenilirlik Tahmin Analizi, Hata Modları ve Etkileri Analizi (HTEA), Stress Azaltma (Derating) Analizi ve En Kötü Durum Devre Analizi (EKDA) gibi güvenilirlik analizleri uygulanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta, tüm çalışmaların veya projelerin doğrudan Güvenilirlik Tahmin Analizi, HTEA, EKDA veya Derating Analizi'ne ayrı ayrı odaklanmasıdır. Bu tez çalışmasının ana hedefi, tasarım için riskin belirlenmesi amacıyla bir güvenilirlik planı ve stratejisi dahilinde tüm analizlerin kapsamlı bir şekilde ve bir bütün halinde değerlendirilmesidir. Ayrıca bu plan dahilinde çalışmanın bir diğer amacı da EKDA'nın uygulanmasının gerekli olup olmadığının belirlenmesi ve gerekli ise hangi durumlarda uygulanacağının tespit edilmesi adına bir algoritmanın oluşturulmasıdır. Bu motivasyonla, güvenilirlik planında yeni bir güvenilirlik anlayışına sahip yeni metodoloji örnek bir devre üzerinde hayata geçirilmiş ve yürütülmüştür. Bu uygulama, endüstrinin ve literatürün normal şartlarda uyguladığı plan ve analizler ile kabul edilemeyecek ve garanti edilemeyecek olan devrenin, önerilen benzersiz güvenilirlik yaklaşımı sayesinde kabul edildiğini göstermiştir. Olası takvim gecikmesi, bütçe artışı veya tasarım karmaşıklığının artması gibi durumların da bu metodoloji ile önlenmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Reliability is one of the important paremeters of development projects and the main purpose of this branch of engineering is to develop and apply methods to evaluate the reliability of the equipment or system. Reliability analyzes such as Reliability Prediction Analysis, Failure Modes and Effects Analysis (FMEA), Part Stress (Derating) Analysis and Worst Case Circuit Analysis (WCCA) are applied to verify the proper function of the circuit designs considered in various Research and Development Projects. It is important to note that all studies or projects focus directly on Reliability Prediction Analysis, FMEA, WCCA or Derating Analysis separately. This thesis study aims to comprehensively evaluate all analyzes together within a reliability plan and strategy in order to determine the overall risk for the design. In addition, another purpose of this study within this plan is to create an algorithm to determine whether the application of WCCA is necessary and, if necessary, in which cases it will be applied. With this motivation, a new methodology with a new understanding of reliability in the reliability plan has been implemented and executed on an example circuit. This application has shown that the circuit, which cannot be accepted and guaranteed by analyzes normally applied by industry and literature, is accepted thanks to the unique reliability approach proposed. It is also possible to prevent situations such as possible schedule delay, budget increase or increase in design complexity with this methodology.