Dahiliye servisi ve yoğun bakım ünitesi hastalarında immünonütrisyon ile standart enteral nütrisyonun prognostik nütrisyonel indeks, c-reaktif protein / albümin oranı, hastanede kalış süresi ve mortaliteye olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of immunonutrition and standard enteral nutrition on prognostic nutritional index, c-reactive protein/albumin ratio, duration of hospital stay, and mortality in internal medicine service and intensive care unit patients
- Tez No: 860704
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: İç hastalıkları servisi ve yoğun bakım ünitesinde hospitalize edilen hastalarda immünonütrisyon(İN) ile standart enteral nütrisyonun(SEN) prognostik nütrisyonel indeks (PNİ), c-reaktif protein / albümin (CAL) oranı, hastanede kalış süresi ve mortaliteye olan etkisinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Yöntem: Mevcut çalışma, 1 Ocak 2023 ve 1 Ocak 2024 tarihleri arasında dahil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan hastalar üzerinde gerçekleştirilen retrospektif bir çalışmaydı, İN alan grup ile SEN alan grubun sonuçları karşılaştırıldı. Araştırma, PNİ, CAL oranı, hastanede kalış süresi ve mortalite oranları üzerine odaklandı. Hastaların yatış esnası,3.gün ve 5.günkü, PNİ, CAL oranları hesaplanarak karşılaştırıldı. Bulgular: İN grubu ile SEN grubu karşılaştırıldığında, toplam hastane yatış süresi, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) kalış süresi ve mekanik ventilasyonda (MV) kalma süresi açısından anlamlı bir fark bulunmadı. İN grubunda, YBÜ'de kalma oranı, MV ihtiyacı ve mortalite daha yüksek saptandı. İN grubunda, SEN grubuna kıyasla albümin ve lenfosit düzeyleri daha düşükken, C-reaktif protein (CRP) ve CAL oranı daha yüksek bulundu. Ayrıca,hastaların nütrisyon durumuna göre NRS-2002 (Beslenme Riski Taraması -2002) puanları ve APACHE II (Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirme) puanları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: İN alan grupta SEN 'e göre MV ihtiyacı, yoğun bakımda yatış oranı ve mortalite oranı daha yüksek saptandı ancak İN başlanan gruptaki hastaların çoğunun yoğun bakımda yatan hastalar olmasının sonucu etkilediğini düşünmekteyiz İN'un mortalite üzerindeki etkisi bağlamında daha fazla araştırma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of immunonutrition (IN) versus standard enteral nutrition(SEN) on the prognostic nutritional index (PNİ), C-reactive protein / albümin (CAL) ratio, hospital stay duration, and mortality in patients hospitalized in the internal medicine department and intensive care unit. Method: This retrospective study was conducted on patients who met the inclusion and exclusion criteria between January 1, 2023, and January 1, 2024, comparing the outcomes of the group receiving IN with those receiving SEN. The research focused on the PNİ, CAL ratio, hospital stay duration, and mortality rates. The PNİ, CAL ratios were calculated and compared at admission, on the 3rd day, and the 5th day of the hospital stay. Findings: In comparison between the IN group and the SEN group, no significant difference was found in the total hospital stay duration, intensive care unit stay duration, and duration on mechanical ventilation (MV). The IN group showed a higher rate of intensive care unit stay, mechanical ventilation necessity, and mortality. In the IN group, compared to the SEN group, the levels of albümin and lymphocytes were lower, while C- reactive protein (CRP) and the CAL ratio were higher. Additionally, no significant difference was found between the Nutrition Risk Screening 2002 (NRS-2002) scores and the APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation) scores based on the patients' nutritional status Conclusion: In the group receiving IN, the need for MV, the rate of intensive care unit stay, and the mortality rate were found to be higher compared to SEN. However, we believe that the outcome was influenced by the fact that most of the patients starting on İN were already patients staying in the intensive care unit. Further research is needed to explore the effect of IN on mortality.