18-65 yaş arası bireylerde bel ağrısı ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between low back pain and depression in individuals aged 18-65
- Tez No: 860715
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: 18-65 yaş bireylerde bel ağrısıyla depresyonun ilişkisini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mayıs 2023 - Temmuz 2023 tarihlerinde Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvurmuş olan 18-65 yaş bireylere; birinci bölümde sosyodemografik verilerden, ikinci bölüm bel ağrısı şikayetleri ile ilgili sorulardan ve son bölüm olarak da Beck depresyon ölçeğinden oluşan 39 soruluk bilgi formu yüz yüze sorgulama yöntemiyle uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 305 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 35,99±11,87 olup %63,3'ının (n=192) 30 yaş üstü olduğu, %58,4'ü (n=178) kadın, %52,5'i (n=160) evli, %84,6'sının (n=258) üniversite ve üzeri eğitim düzeyine sahip olduğu, %44,3'ünün (n=135) çalışmadığı, %62,0'ının (n=189) yüksek gelir düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %%21,6'sının (n=66) kronik hastalığı olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %64,9'unun (n=198) alkol kullanmadığı, %59,0'ının (n=180) sigara kullanmadığı ve %76,7'sinin (n=234) spor yapmadığı belirlenmiştir ve katılımcıların %51,1'inin (n=156) son 1 hafta içerisinde bel ağrısı şikâyeti olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the relationship between low back pain and depression in individuals aged 18-65. Materials and Methods: The study was conducted for individuals aged 18-65 who applied to Şişli Hamidiye Etfal Health Practice and Research Center Family Medicine Polyclinics for any reason between May 2023 and July 2023 and agreed to participate in the study; The 39-question information form, consisting of sociodemographic data in the first part, questions about low back pain complaints in the second part, and Beck depression scale in the last part, was applied by face-to-face questioning method. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis. Results: 305 people participated in the study. The average age of the participants was 35.99±11.87, 63.3% (n=192) were over 30 years old, 58.4% (n=178) were women, 52.5% (n= 160) were married, 84.6% (n=258) had a university degree or higher, 44.3% (n=135) were not working, 62.0% (n=189) had high income. It has been determined that 21.6% (n=66) of the participants had a chronic disease. It has been determined that 64.9% (n=198) of the participants did not consume alcohol, 59.0% (n=180) did not smoke, and 76.7% (n=234) did not do sports, and It was observed that 51.1%(n=156) of the participants had complaints of low back pain in the last week.