Kırsal alanda kadınların işgücüne ve kararlara katılımını etkileyen faktörlerin analizi Konya ili Karapınar ilçesi örneği
Analysis of factors affecting women's participation in the labor force and decisions in rural areas example of Karapınar district of Konya province
- Tez No: 860801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YENER ÖGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya İli Karapınar İlçesinde kırsal alanda yaşayan kadınların işgücüne ve kararlara katılımını etkileyen faktörlerin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, kırsal alanda yaşayan kadınların yaş, eğitim, sosyal güvence durumu, işletmelerin arazi varlığı, hayvan varlığı, tarımsal ve tarım dışı gelir durumları tespit edilmiştir. Kırsal alanda yaşayan kadınların aile içindeki rollerini, aile içinde alınacak kararlara katılım ve işgücüne katılım düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmanın ana materyalini Konya İli Karapınar İlçesinde yer alan tarım işletmesi olan ailelerdeki kadınlardan elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup 80 kadın ile yüz yüze görüşülerek yapılan anketlerden elde edilmiştir. Konu ile ilgili daha önceden yapılmış bilimsel çalışma ve istatistiklerden yararlanılmıştır. Kırsal alanda yaşayan kadınların işgücüne ve kararlara katılımını etkileyen faktörlerin tespit edilmesinde çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the participation of women living in rural areas in the workforce and decisions in Karapınar District of Konya Province. For this purpose, the age, education, social security status, land holdings of enterprises, livestock assets, agricultural and non-agricultural income status of women living in rural areas were determined. The roles of women living in rural areas within the family, their participation in family decisions and their participation in the workforce were determined. The main material of the study consists of data obtained from women in families with agricultural enterprises in Karapınar District of Konya Province. The data used in the research were selected by the stratified random sampling method and were obtained from face-to-face interviews with 80 women. Previous scientific studies and statistics on the subject were used. Multiple linear regression analysis was used to determine the factors affecting the participation of women living in rural areas in the workforce and decisions.