Öğretmenlerin ve yöneticilerin maruz kaldığı şiddet, duygusal şiddet ve ilişkili kavramlar üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on violence, emotional violence and related concepts that teachers and administrators are exposed to
  1. Tez No: 860841
  2. Yazar: NİLAY BELİZ BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin ve yöneticilerin okul içinde ilişkilerinde maruz kaldıkları duygusal şiddet davranışlarına bakış açılarını irdelemek, maruz kaldıkları duygusal şiddet davranışlarını ortaya çıkarmak, duygusal şiddete kimler tarafından maruz bırakıldıklarını tespit ederek duygusal şiddet sonrasındaki hislerini tespit etmektir. Ayrıca, şiddet davranışlarının Covid pandemisi öncesi ve sonrasında artıp artmadığı, değişkenlik gösterip göstermediği konusuna eğilmek ve duygusal şiddet ile ilgili çözüm önerileri sunmakta araştırmanın odaklandığı bir diğer husustur. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı ve nitel araştırma yaklaşımına dayalı desenlerden olgu bilim kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları katılımcıların duygusal şiddet kavramına hâkim olduğunu ve en çok öğretmenken amirleri tarafından farklı şekillerde duygusal şiddete maruz kaldığını ortaya koymuştur. Pandemi dönemiyle ilgili anlamlı bir bulguya rastlanmamıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonuçları duygusal şiddetin özellikle amirler bağlamında çok büyük bir boyuta ulaştığını ortaya koymuş bu konuyla ilgili farkındalık oluşturulması için politikaların ve yönetmeliklerin gözden geçirilmesi, iletişime yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to examine the perspectives of the teachers and administrators on emotional violence behaviours they are exposed to in their relationships at school, to reveal the emotional violence behaviours they are exposed to, to detect their feelings after emotional violence by determining by whom they are exposed to emotional violence. In addition, another focus of the research is to examine whether violent behavior increases and varies before and after the Covid pandemic and to offer solutions regarding emotional violence. Method: Qualitative research approach and phenomenology were used in this research. Results: Research findings revealed that the participants had a good understanding of the concept of emotional violence and that they were mostly exposed to different forms of emotional violence by their managers when they were teachers. No meaningful findings were found regarding the pandemic period. Conclusion and Suggestions: The results of the research revealed that emotional violence has reached a very large level, especially in the context of managers and it was mentioned that policies and regulations should be reviewed and communication-oriented studies should be carried out in order to raise awareness on the issue.