Somon balığının dondurarak kurutulmasında farklı ön işlemlerin kurutma karakteristiğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different pretreatments on drying characteristics in freeze drying of salmon
  1. Tez No: 860910
  2. Yazar: EZGİ MIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SEYHUN KIPÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Somon balığı, insan tüketimi için yüksek kaliteli bir protein kaynağı olarak kabul edilir ve esansiyel amino asitler ve yüksek Omega-3 yağ asitleri içerir. Bu çalışmada somon balığının (Salmo salar) kurutma kinetiği dondurarak kurutma yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Uygun şekilde örneklenmiş somon dilimleri, ön işlemsiz olarak ve farklı ön işlemler uygulanarak dondurarak kurulmuştur. Ultrasonik (1 dakika ve 5 dakika ultrasonik banyo), haşlama (1 dakika, 5 dakika, %10 tuz ile 1 dakika ve %20 tuz ile 1 dakika haşlama) ve tuzlu suya daldırma (%10 tuz ile 5 dakika, %10 tuz ile 10 dakika, %20 tuz ile 5 dakika ve %20 tuz ile 10 dakika) ön işlemlerinin somon balığının kurutma karakteristiğine etkileri incelenmiştir. Fick' in ikinci difüzyon yasasına göre geliştirilen denklemler ile efektif nem difüzyon (Deff) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salmon fish is regarded as a high quality protein source for human consumption and high in essential amino acids and high Omega-3 fatty acids. In this study, the drying kinetics of salmon (Salmo salar) were determined using freeze drying method. Ultrasonic (1 minute and 5 min ultrasonic bath), blanching (1 minute blanching, 5 minutes blanching, 1 minute blanching with 10% salt and 1 minute blanching with 20% salt), salt water immersion (5 minutes with 10% salt, 10 minutes with 10% salt, 5 minutes with 20% salt and 10 minutes with 20% salt) pre-treatments on the drying characteristics of salmon were examined. Effective moisture diffusion (Deff) values were calculated with equations developed according to Fick' s second diffusion law. The data obtained by applying different pre-treatments were compared.