Öğretmenlerin öğrenme çevikliğinin yenilikçi iş davranışlarına ve dijital yeterliklerine etkisi
The effect of teachers' learning agility on innovative work behaviors and digital competencies
  1. Tez No: 861043
  2. Yazar: EDANUR TUGAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ALBEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin öğrenme çevikliğinin yenilikçi iş davranışlarına ve öğretmen dijital yeterliklerine etkisini incelemektir. İlişkisel araştırma modelinde gerçekleştirilen araştırmada bağımsız Gruplar t testi, ANOVA, korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili merkezinde MEB'e bağlı resmî ortaokullarda görev yapan 1625 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 313 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama sürecinde“Öğrenme Çevikliği Ölçeği (ÖÇÖ)”,“Dijital Öğretmen Yeterlik Ölçeği (DÖYÖ)”ve“Yenilikçi İş Davranışı Ölçeği (YİDÖ)”kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre öğretmenlerin dijital yeterlik ve öğrenme çevikliği, yenilikçi fikirleri destekleme, yenilikçi fikirleri üretme ve uygulama algıları yüksek düzeydedir. Tüm ölçek ve alt boyutlarında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma yoktur. Bilişim teknolojileri hizmet içi eğitim alma durumu değişkenine göre dijital yeterlik algılarında sadece iletişim-iş birliği ve güvenlik alt boyutlarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Öğrenme çevikliği ve yenilikçi fikir üretme ve uygulama davranışları üzerinde daha kıdemli öğretmenler lehine anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm değişkenlere ilişkin puanlar, araç gereç kullanım sıklığı açısından farklılaşmıştır. Tüm değişkenler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öğretmenlerin öğrenme çevikliği ve dijital yeterliklerinin birlikte yenilikçi iş davranışlarını yordadığı tespit edildi. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin öğrenme çevikliğinin dijital yeterliklerini ve yenilikçi davranışlarını etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin yenilikçi fikir üretme ve uygulama, yenilikçi fikirleri destekleme davranışları üzerinde öğretmenlerin öğrenme çevikliği ile dijital yeterliklerinin birlikte açıklayıcı etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of learning agility of teachers working in secondary schools on their innovative work behaviors and teacher digital competencies. Independent Groups t test, ANOVA, correlation analysis, simple and multiple regression analysis were used in the research conducted in the relational research model. The population of the research consists of 1625 teachers working in official secondary schools affiliated with the Ministry of Education in the center of Erzurum in the 2022-2023 academic year. The sample of the research consists of 313 people selected by convenient sampling method.“Learning Agility Scale”,“Digital Teacher Competency Scale”and“Innovative Work Behavior Scale”were used in the data collection process of the research. According to the analysis, teachers' perceptions of digital competence and learning agility, supporting innovative ideas, producing and implementing innovative ideas are at a high level. There is no significant difference according to gender variable in all scales and sub-dimensions. According to the variable of receiving information technologies in-service training, a significant difference emerged in digital competence perceptions only in the communication-collaboration and security sub-dimensions. It was revealed that there was a significant difference in favor of more senior teachers on learning agility and innovative idea generation and implementation behaviors. Scores for all variables differed in terms of frequency of equipment use. Positive significant relationships were found between all variables. It was found that teachers' learning agility and digital competence together predicted innovative work behaviors. As a result of the research, it was revealed that teachers' learning agility affected their digital competence and innovative behavior. According to the results of the research, teachers' learning agility and digital competence together have an explanatory effect on teachers' behaviors of generating and implementing innovative ideas and supporting innovative ideas.