Hipoterapinin zihinsel engelli bireylerin iletişim becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hippotherapy on the communication skills of individuals with intellectual disabilities
  1. Tez No: 861045
  2. Yazar: EREN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Zihinsel anlamda akranlarından farklı gelişim özellikleri gösteren bireylerin bilişsel ve psikomotor becerileri olduğu kadar, sosyal becerileri de akranlarına oranla daha yavaş gelişmektedir. Bu sebeple, bu bireylerin iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik etkinlikler önem arz etmektedir. Hippoterapi, farklı engelleri olan kişilerde motor koordinasyonu, duyusal entegrasyonu, iletişimi, sosyal ve duygusal dengeyi geliştirmek için atın hareketlerinden faydalanan bir terapi çeşididir. Bu çalışmanın amacı orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan bireylerde, hippoterapinin iletişim becerilerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya, Erzurum ilinde bir özel eğitim okulunda öğrenim görmekte olan 20 tane orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli birey dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak 10'arlı iki gruba ayrılmış, bireylerin iletişim becerileri terapi öncesi ön test olarak 'Sosyal İletişim Ölçeği' kullanılarak ölçülmüştür. Sonrasında deney grubunu oluşturan bireyler Atatürk Üniversitesi Manej Alanı ve Atçılık Koordinatörlüğü Biriminde 5 hafta boyunca, haftada iki kez olmak üzere 20 dakikalık hippoterapi eğitimine alınmışlardır. Ayrıca hippoterapi seansları sırasında öğrencilerin iletişim becerilerindeki değişimler 'Gözlem' yöntemi kullanılarak takip edilmiştir. Hippoterapiden sonra hem deney hem de kontrol grubunun iletişim becerileri son test olarak yeniden ölçülmüştür. Yapılan araştırma sonucunda hippoterapi eğitimine katılan orta ve ağır düzeydeki zihinsel engelli bireylerin iletişim becerilerinde anlamlı değişiklikler gözlemlenirken, kontrol grubunda yer alan bireylerin iletişim becerilerinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Yapılan araştırmanın sonuçları hippoterapinin orta ve ağır düzeydeki zihinsel engelli bireylerin iletişim becerilerine olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals with intellectually different developmental characteristics from their peers develop cognitive and psychomotor skills as well as social skills more slowly than their peers. For this reason, activities aimed at improving the communication skills of these individuals are important. Hippotherapy is a type of therapy that uses the horse's movements to improve motor coordination, sensory integration, communication, social and emotional balance in people with different disabilities. The aim of this study was to investigate the effects of hippotherapy on communication skills in individuals with moderate and severe intellectual disabilities. The study included 20 individuals with moderate and severe intellectual disabilities studying at a special education school in Erzurum province. Within the scope of the study, the students were divided into two groups of 10 each as experimental and control groups, and the communication skills of the individuals were measured using the 'Social Communication Scale' as a pretest before the therapy. Afterwards, the individuals in the experimental group received 20 minutes of hippotherapy training twice a week for 5 weeks at Atatürk University Manege Area and Equine Coordination Unit. In addition, the changes in the communication skills of the students during the hippotherapy sessions were monitored using the 'Observation' method. After hippotherapy, the communication skills of both the experimental and control groups were measured again as a post-test. As a result of the study, significant changes were observed in the communication skills of individuals with moderate and severe intellectual disabilities who participated in hippotherapy training, while no change was observed in the communication skills of individuals in the control group. The results of the study show that hippotherapy has positive effects on the communication skills of individuals with moderate and severe intellectual disabilities.