Yaşlılarda sosyal dışlanma: Kahramanmaraş örneği
Social exclusion in the elderly: Kahramanmaraş example
- Tez No: 861049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ili merkez ilçeleri, Dulkadiroğlu ve Onikişubat'ta ikamet eden 65 yaş üstü yaşlıların sosyal hayattan dışlanma nedenlerini ekonomik, sosyal, kültürel, özel, güç ilişkileri ve geleneksel yapı bağlamında değerlendirerek, mevcut alan çalışmalarına katkı sağlamaktır. Araştırma ile Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinde 65 yaş üstü yaşlıların, demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerinin tespiti yapılarak, herhangi bir şekilde sosyal dışlanmaya uğrayıp uğramadıkları ve dışlanmışlıklarının hangi boyutta olduğunun tespitine çalışılmıştır. 20 katılımcı ile yüz yüze mülakat şeklinde gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında elde edilen veriler, nitel araştırma tekniğine uygun tema ve kategorilere ayrıştırılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda her iki ilçedeki katılımcılardan elde edilen veriler, yaşlıların %95'inin sosyal dışlanmaya maruz kalmadıklarını ve böyle bir duyguya kapılmadıklarını ortaya koymuştur. Bölgede sosyal dışlanmışlığın oldukça düşük düzeyde (%5) gerçekleşiyor olmasının temel nedenleri arasında; geleneksel yapının sosyal dışlanmaya imkân tanımaması, katılımcıların mesleki bilgi ve deneyimlerinin yüksek oluşu ile aile bireyleri arasındaki diyalog ve ilişkinin sürekliliği ön plana çıkan etkin nedenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to existing field studies by evaluating the reasons for exclusion from social life of elderly people over the age of 65 residing in the central districts of Kahramanmaraş province, Dulkadiroğlu and Oinikişubat , in the context of economic, social, cultural, private, power relations and traditional structure. Socio -Economic characteristics of the elderly over the age of 65 in Dulkadiroğlu and Onikişubat districts were determined, and it was tried to determine whether they were subjected to social exclusion in any way and to what extent their exclusion was. The data obtained after face-to-face interviews with 20 participants were analyzed by separating them into themes and categories appropriate to the qualitative research technique. As a result of the research, the data obtained from the participants in both districts revealed that 95% of the elderly were not exposed to social exclusion and did not feel such a feeling. The main reasons why social exclusion is at a very low level (5%) in the region are; The fact that the traditional structure does not allow for social exclusion, the participants' high level of professional knowledge and experience, and the continuity of the dialogue and relationship between family members were determined as the prominent effective reasons