Günübirlik jinekolojik cerrahi işlem sırasında sanal gerçeklik, müzik terapi ve stres topu uygulamasının ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of virtual reality, music therapy, and stress ball application on pain and anxiety during daily gynecological surgery
  1. Tez No: 861129
  2. Yazar: TUĞBA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu araştırma, günübirlik jinekolojik cerrahi işlem sırasında sanal gerçeklik, müzik terapi ve stres topu uygulamalarının yaşam bulguları, ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ekim 2022-Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasında bir devlet hastanesinin günübirlik jinekolojik cerrahi işlem uygulanan septik odasında yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma sedasyonsuz günübirlik jinekolojik cerrahi işlem yapılan 200 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Sanal Gerçeklik (n:50), Müzik Terapi (n:50), Stres topu (n:50) ve Kontrol grubu (n:50) olmak üzere dört grup yer almıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Ağrı Korkusu Ölçeği-III, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Durumluk-Kaygı Envanteri, Yaşam Bilgileri Takip Formu ve Memnuniyet Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Ölçekler araştırmacı tarafından işleme başlamadan önce ve işlem sonrası 10. dakikada ve işlem sonrası 1. saatte ayrı ayrı doldurulmuştur. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi ve Fisher exact testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the effects of virtual reality, music therapy, and stress ball applications on vital signs, pain, anxiety, and patient satisfaction during an uneventful gynecological surgical procedure. Material and Methods: The study was a randomized controlled study conducted between October 2022 and March 2023 in the septic room of a state hospital on the European side of Istanbul, where daily gynecological surgical procedures were performed. The study was conducted with 200 women who underwent gynecological surgery without sedation. There were four groups in the study: Virtual Reality (n:50), Music Therapy (n:50), Stress ball (n:50), and Control group (n:50). Data were collected using Personal Information Form, Fear of Pain Scale-III, Visual Analog Scale (VAS), State-Trait Anxiety Inventory, Life Information Tracking Form and Satisfaction Assessment Form. The researcher filled out the scales separately before, 10 minutes after, and 1 hour after the procedure. Descriptive statistics, chi-square, and Fisher exact tests were used to analyze the data.