Kronik boyun ağrılı hastalarda nörobilim temelli ağrı eğitimi ve myofasyal indiksiyon tekniğinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of neuroscience-based pain education and myofascial induction technique on pain and quality of life in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 955798
  2. Yazar: SÜREYYA DAMAR ÖRENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma, kronik boyun ağrılı (KBA) hastalarda Nörobilim Temelli Ağrı Eğitimi (NTAE) ile Myofasyal İndüksiyon Tekniğinin (MİT) ağrı ve yaşam kalitesi üzerindeki kısa ve uzun dönem etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya KBA tanısı konmuş, 18-60 yaş aralığında 72 birey, üç gruba (NTAE: n=24, MİT: n=24, Kontrol: n=24) randomize olarak atanarak dahil edildi. NTAE ve MİT grubundaki hastalara haftada bir seans, 8 hafta boyunca, 35-45 dakika süreyle yüz yüze NTAE veya MİT uygulamaları ile ev egzersizleri uygulandı. Kontrol grubuna ise yalnızca ev egzersizleri verildi. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 8. hafta ve 6. ayda bireylerin ağrı düzeyleri McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu, basınç ağrı eşiği algometre, baş postürü kraniyovertebral açı, yaşam kalitesi SF-36 Kısa Formu, santral sensitizasyon düzeyi Santral Sensiztizasyon Envanteri (SSE), ağrıyı felaketleştirme düzeyi Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), boyun özür düzeyi Boyun Özür İndeksi (BÖİ), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve tedavi etkinliği Global Değişim Derecelendirme Ölçeği (GDDÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate and compare the short- and longterm effects of Neuroscience-Based Pain Education (NBPE) and Myofascial Induction Technique (MIT) on pain and quality of life in patients with chronic neck pain (CNP). A total of 72 individuals diagnosed with CNP, aged 18–60, were randomly assigned to three groups (NBPE: n=24, MIT: n=24, Control: n=24). The NBPE and MIT groups received one 35–45 minute face-to face session per week for 8 weeks, along with home exercises, while the control group received only home exercises. Pain levels were assessed before treatment, at eight week post-treatment, and 6 months using the McGill Pain Questionnaire Short Form, pressure pain threshold via algometer, head posture via craniocervical angle, quality of life via the SF-36 Short Form, central sensitization via the Central Sensitization Inventory (CSI), pain catastrophizing via the Pain Catastrophizing Scale (PCS), neck disability via the Neck Disability Index (NDI), sleep quality via the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and treatment efficacy via the Global Rating of Change Scale (GROC).