TİNNİTUSLU BİREYLERDE MÜZİKAL ALGI BECERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
EVALUATION OF MUSICAL PERCEPTION SKILLS IN INDIVIDUALS WITH TINNITUS
- Tez No: 861208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR EMBİYE ÖZGÜR, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tinnitus, kişinin düşüncelerine, duygularına, uykusuna, dikkat ve konsantrasyonuna müdahale eden bir durumdur. Gündelik yaşantıyı bu denli etkileyen bir durumda, tinnitusu bulunan bireylerin müzik algılarının etkilenip etkilenmediği, eğer etkilendiyse nasıl etkilendiği merak edilen bir konudur. Bu çalışmanın amacı, tinnitusu bulunan ve işitme kaybı yakınması bulunmayan bireylerin müzikal algılarını ve tinnitus şiddet derecesini değerlendirip, oluşan gruplar arasında müzikal beceriler ile tinnitus ilişkisini incelemektir. Dahil edilen gönüllüler 18- 40 yaş aralığında olup, 24 erkek ve 24 kadın olmak üzere toplamda 48 kişidir. Katılımcıların müzikal becerileri Müzikal Algı Testi (MAT) ile tinnitusları Tinnitus Derece Endeksiyle değerlendirilmiştir. Verilerin analizi ''SPSS version 25.0'' istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen verilere göre hafif ve orta şiddet tinnitus grubunun müzik algı testi toplam puan ve ritim, ses perdesi, melodi alt testlerinde karşılaştırmasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a condition that interferes with an individual's thoughts, emotions, sleep, attention, and concentration. In a situation where daily life is significantly affected, the question arises as to whether individuals with tinnitus are impacted in their musical perception and, if so, how they are affected. The aim of this study is to evaluate the musical perceptions and the severity of tinnitus in individuals with tinnitus and no reported hearing loss, examining the relationship between musical skills and tinnitus among the resulting groups. The included volunteers are in the 18 40 age range, totaling 48 individuals, with 24 males and 24 females. Participants' musical skills were assessed using the Musical Perception Test (MPT), and their tinnitus was evaluated using the Tinnitus Severity Index. Data analysis was conducted using the statistical package program 'SPSS version 25.0'. According to the results obtained from the study, there was no significant difference in the total score and rhythm, pitch, and melody subtests of the musical perception test between the mild and moderate tinnitus groups (p>0.05).