Spor atlarında torakolomber ağrı sağaltımında medikal ozon tedavisinin yürüyüş kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of medical ozone usage on gait quality in thoracolumbar pain treatment in sports horses
- Tez No: 861209
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OLĞUN ERDİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada çeşitli disiplinlerde çalışan farklı ırk (7 Alman, 3 İngiliz, 22 Arap), cinsiyet (14 kısrak, 8 aygır, 10 iğdiş) ve yaşta (4-20 yaş aralığı) torakolomber ağrı saptanan 32 spor atına farklı yöntemlerle ozon tedavisi uygulandı. Bu yöntemler kendi aralarında ve kontrollü istirahat verilen kontrol grubuyla etkinlik açısından karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar klinik muayene temelinde ağrı ve yürüyüş kalitesi derecelendirmesiyle ve infrared termografik görüntüleme ile gerçekleştirildi. Olgular 8'er bireyden oluşan 4 gruba ayrıldı. İlk olarak hastaların torakolomber bölgelerinin uygun koşullarda termogramları alındı. Sonrasında torakolomber ağrı muayenesi yapılarak palpasyonda ağrı derecelendirmeleri, torakolomber eklem sertliği, yürüyüş bozukluğu ve binici/eyer ağırlığı altında fiziksel işlev bozukluğu değerlendirildi. Grup 1'e paravertebral infiltrasyon ve rektal insuflasyon yöntemleri birlikte, Grup 2'ye sadece paravertebral infiltrasyon yöntemiyle, Grup 3'e sadece rektal insuflasyon yöntemiyle ozon gazı uygulandı. Grup 4'e ise sabah-akşam iki kez 15 dakika yedekte gezinti ve kontrollü ahır istirahati uygulandı. Uygulamalar 3 gün arayla toplamda kez yapıldı. Her uygulamadan önce ve son uygulamadan 3 gün sonra klinik muayeneler tekrarlandı. İnfrared termografik görüntüleme ise sadece ilk tedavi öncesi ve son tedaviden 3 gün sonrasında gerçekleştirildi. Bulgular istatistik olarak değerlendirildikten sonra paravertebral infiltrasyon ve rektal insuflasyon yöntemleri bir arada kullanıldığında ve paravertebral infiltrasyon yöntemi tek başına uygulandığında atlarda torakolomber ağrıya bağlı yürüyüş kalitesinde anlamlı bir iyileşme gözlendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, 32 sport horses of different breeds (7 German, 3 English, 22 Arabian), sex (14 mares, 8 stallions, 10 geldings) and ages (between 4-20 ages), working in various disciplines with thoracolumbar pain were treated with ozone therapy using different methods. These methods were compared in terms of efficacy among themselves and with a control group given controlled rest. Comparisons were made on the basis of clinical examination with pain and gait quality ratings and infrared thermographic imaging. The patients were divided into 4 groups of 8 individuals each. First, thermograms of the thoracolumbar regions of the patients were taken under appropriate conditions. Afterwards, thoracolumbar pain examination was performed and pain ratings on palpation, thoracolumbar joint stiffness, gait quality and physical dysfunction under rider/saddle weight were evaluated. Group 1 received ozone treatment by paravertebral infiltration and rectal insufflation methods together, Group 2 received treatment gas only by paravertebral infiltration method and Group 3 received ozone treatment only by rectal insufflation method. Group 4 received 15 minutes of hand walking twice in the morning- evening and controlled barn rest. A total of 4 applications were performed 3 days apart and clinical examinations were repeated before each application and 3 days after the last application. Infrared thermographic imaging was performed only before the first treatment and 3 days after the last treatment. After statistical evaluation of the results, it was observed that when paravertebral infiltration and rectal insufflation methods were used together and when paravertebral infiltration method was applied alone, a significant improvement was observed in the quality of gait due to thoracolumbar pain in horses.