Rol oynama etkinliklerinin öğrencilerin ingilizceye yönelik tutumuna, ingilizce konuşma kaygısına ve öğrenme özerkliği üzerine etkisi
The effect of role playing activities on students' foreignlanguage learning attitudes, english speaking anxiety andlearning autonomy
  1. Tez No: 861229
  2. Yazar: MESUDE UÇUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BİLASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dil öğrenme süreci öğrenciler için oldukça zorlu bir süreçtir. Dil öğrenme sürecinde, dile yönelik olumlu ve olumsuz tutum geliştirmede bireyin dile karşı tutumu, kaygı seviyesi ve nasıl öğreneceğini bilememesi gibi durumlar sık yaşanmaktadır. Özellikle, konuşma becerisi üzerinde bu durumların daha sık yaşandığı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden bu deneysel araştırma rol oynama etkinliklerinin öğrencilerin İngilizce öğrenmeye karşı tutum, kaygı ve öğrenme özerkliği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu modele göre düzenlenmiştir. Bu araştırma, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İngilizce hazırlık biriminde uygulanmıştır. 22 kişilik iki eşdeğer sınıftan biri ile kontrol ve diğeri ile deney grubu oluşturularak araştırma yedi haftada yürütülmüştür. Araştırmada, tutum, kaygı ve öğrenme özerkliği ölçekleri kullanım izni alınarak kullanılmıştır. Ölçeklerin Cronbach Alfa değerleri bu araştırma için analiz edilmiştir. Tutum ölçeğinin Cronbach Alfa değeri 0,702, kaygı ölçeğinin Cronbach Alfa değeri 0,783 ve öğrenme özerkliği ölçeğinin Cronbach Alfa değeri 0,718 çıkmıştır. Kontrol ve deney grubuna ölçekler ilk olarak ön test olarak uygulanmıştır. Daha sonra yedi hafta süresince kontrol grubunda Skillful RW ve Skillful LS kitapları izlenceye uygun şekilde işlenirken, deney grubunda bunlara ilave olarak rol oynama etkinlikleri uygulanmıştır. Yedinci haftanın sonunda iki gruba da son test uygulanmıştır. SPSS programı aracılığıyla verilerin normallik değerleri Z puanları hesaplanarak analiz edilmiştir. Dağılım normalliği gösteren verilerin analiz edilmesi ise bağımlı ve bağımsız örneklem t testi ile yapılmıştır. Öğrencilerin tutum verileri analiz edildiğinde veriler arasında anlamlı bir fark olduğu, yedi haftalık rol oynama etkinliklerinin öğrencilerin İngilizce öğrenme tutumuna olumlu etki ettiği bulunmuştur. Kaygı verileri analiz edildiğinde ise son test verilerinin anlamlı farklılıklar gösterdiği, rol oynama etkinliklerinin öğrencilerin kaygı seviyesini azalttığı saptanmıştır. Öğrenme özerkliği verilerine bakıldığında ise öntest ile sontest ortalamaları arasında bir farklılık gözlenmekle birlikte aradaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, araştırmada elde edilen bulgular üniversite düzeyinde rol oynama etkinliklerinin öğrencilerin İngilizceye karşı tutumunu anlamlı bir fark yaratacak şekilde iyileştirdiğini, İngilizce konuşma kaygı seviyesini anlamlı bir fark yaratacak şekilde azalttığını ve İngilizce öğrenen özerkliği üzerinde ise kısmen de olsa olumlu etkisi olduğunu göstererek alan yazına katkı sağlamaktadır. Bu sonuçlara göre rol oynama etkinliklerinin İngilizce eğitim programına dahil edilerek İngilizce derslerinde aktif kullanılmasına önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The language learning process is a very challenging process for students. In the language learning process, situations such as the individual's attitude towards the language, anxiety level and not knowing how to learn are frequently experienced in developing positive and negative attitudes towards the language. It is a known fact that these situations occur more frequently, especially when it comes to speaking skills. Therefore, this experimental research investigates the effect of role-playing activities on students' attitudes, anxiety and learning autonomy towards learning English. The research was organized according to the pretest-posttest control group model, one of the real trial models. This research was implemented in the English preparatory unit of Ankara Yıldırım Beyazıt University. The research was conducted in seven weeks by creating one control group and the other experimental group from two equivalent classes of 22 students. In the study, attitude, anxiety and learning autonomy scales were used with permission. Cronbach's alpha values of the scales were analyzed for this research. The Cronbach Alpha value of the attitude scale was 0.702, the Cronbach Alpha value of the anxiety scale was 0.783, and the Cronbach Alpha value of the learning autonomy scale was 0.718. The scales were first applied to the control and experimental groups as a pretest. Then, for seven weeks, Skillful RW and Skillful LS books were taught in accordance with the syllabus in the control group, while role-playing activities were additionally applied in the experimental group. At the end of the seventh week, a posttest was administered to both groups. The normality values of the data were analyzed by calculating Z scores through the SPSS program. Data showing normality of distribution were analyzed using dependent and independent samples t test. When the attitude data of the students was analyzed, it was found that there was a significant difference between the data and that seven-week role-playing activities had a positive effect on the students' attitude towards learning English. When the anxiety data were analyzed, it was determined that the post-test data showed significant differences and that role-playing activities reduced the anxiety level of the students. When we look at the learning autonomy data, there is a difference between the pretest and posttest averages, but the difference is not statistically significant. As a result, the findings obtained in the study show that role-playing activities at the university level improve students' attitudes towards English in a significant way, reduce the level of English speaking anxiety in a significant way, and have a positive effect, albeit partially, on English learner autonomy. According to these results, importance should be given to the active use of role-playing activities in English lessons by including them in the English education program.