Genel hukuk teorisi ve zorlama kavramı
General theory of law and concept of coercion
  1. Tez No: 861253
  2. Yazar: MELİH FURKAN ÇİÇEKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Güncel hukuk teorisi açısından hukukun zorlayıcılığı, olumsal bir nitelik olduğu yönünde yaygın bir kabüldür. Bu yüksek lisans tezinin konusu zorlama kavramının hukukun doğasına ait bir nitelik olup olmadığının tespitidir. Hukukun zorlayıcılığına ilişkin tartışmalar, genellikle hukukun yaptırım içermesinin bir zorunluluk olup olmadığını bağlamında tartışılmaktadır. Ancak bu durum zorlama kavramının tanımına ilişkin bir takım önkabullerle hareket etmektedir. Çalışmanın birinci bölümü, zorlama kavramına ilişkin net ve belirgin sınırlar getirerek kavrama ilişkin belirsizlikleri gidermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü ise analiz edilen zorlama kavramının hukukun doğasına ait bir kavram olup olmadığının tespitine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of current legal theory, it is widely accepted that the coerciveness of law is a contingent quality. The subject of this master's thesis is to determine whether the concept of coercion is an inherent quality of law. Discussions on the coerciveness of law are usually discussed in the context of whether or not it is a necessity for law to include sanctions. However, this is based on certain presuppositions regarding the definition of the concept of coercion. The first part of the study aims to eliminate the uncertainties regarding the concept of coercion by introducing clear and distinct boundaries. The second part of the study is devoted to determining whether the analyzed concept of coercion is a concept belonging to the nature of law.