Özel sektörde mavi yakalı işçilerin deneme sürelerinde personel devir hızına etki eden etmenlerin araştırılmasına yönelik bir uygulama
An application to investigate the factors affecting the personnel turnover rate of blue collar workers in the private sector during their trial period
- Tez No: 861258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışma hayatında faaliyet gösteren işletmeler birbirleriyle güçlü rekabet koşullarında karşı karşıya kalmaktadırlar. Özellikle sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan mavi yaka işçiler, işletmeler için yeri doldurulamaz bir üretim faktörüdür. Bu kıyasıya rekabetin olduğu ortamda işletmelerin ihtiyaç duydukları mavi yakalı işçileri doğru seçimlerle şirket bünyesine dahil etmek ve sonrasında bu süreci kesintiye uğratmadan devam ettirebilmek işletmeler için başarı kriterleri arasında kabul edilir olmuştur. Günümüz iş dünyasında seçen değil tercih edilen bir işletme olmak ihtiyaç duyulan personeli seçerken işletmelerin karşılarına önemli bir faktör olarak çıkmaktadır. Şirketlerin bünyelerine dâhil ettikleri yeni iş görenlerin deneme sürelerini değerlendirildiğinde bu dönemin işletmelerin personel devir hızına etkisinin küçümsenmeyecek derecede önem arz ettiği gözlemlenmektedir. Bu çalışmada özel sektörde mavi yakalı işçilerin deneme sürelerinde personel devir hızına etki eden etmenlerin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla ilgili ve benzer konu başlıklarını içeren literatür taraması yapılmış, aynı zamanda mavi yaka işçilere uygulanan anket sonuçlarının da değerlendirilerek deneme süresinde personel devir hızına etki eden etmenler incelenmiştir. Yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde deneme süresinin personel devir hızına olumlu ve olumsuz anlamda etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Businesses operating in business life face each other in strong competitive conditions. Blue-collar workers, especially in the industrial sector, are an irreplaceable production factor for businesses. In this fiercely competitive environment, incorporating the blue-collar workers that businesses need into the company with the right choices and then being able to continue this process without interruption has become one of the success criteria for businesses. In today's business world, being a preferred rather than a chosen business is an important factor for businesses when choosing the personnel they need. When the probationary periods of the new employees included in the companies are evaluated, it is observed that the effect of this period on the personnel turnover rate of the enterprises is of great importance. This study aims to investigate the factors affecting the turnover rate of blue-collar workers in the private sector during their probationary periods. For this purpose, a literature review including related and similar topics has been made, and the factors affecting employee turnover during the probationary period have been examined by evaluating the results of the questionnaire applied to blue-collar workers. As a result of research and studies, it has been observed that the probationary period has positive and negative effects on employee turnover.