Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine yönelik sivil toplum kuruluşlarının tepkisi üzerine değerlendirme
An Evaluation on the reaction of civil society organisations to Türkiye's withdrawal from the İstanbul Convention
- Tez No: 914340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN SEYMEN ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İstanbul Sözleşmesi, imzalandığı ve sonrasında da çekilme kararının alındığı tarihlerden itibaren siyasal arenada ve kamuoyunda çok sayıda tartışmaya neden olmuştur. Mevcut çalışma, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı sonrasında bunu destekleyen ve eleştiren sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine odaklanmaktadır. Çalışmanın temel hipotezi, İstanbul Sözleşmesi'nin nesnel bir gerçeklikten uzak, ideolojik bir çerçeveye dayalı şekilde bu aktörler tarafından yorumlanması meselesidir. Çalışmada karma nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu kapsamda öncelikle literatür taraması yapılmış ardından çekilme kararını destekleyen ve desteklemeyen sivil toplum kuruluşları tespit edilerek doküman analizi yöntemi ile elde edilen bulgular incelenmiştir. Ardından Sözleşme yürürlükteyken ve çekilme kararından bu yana kadına yönelik şiddetle ilgili veriler araştırılmış ve Sözleşme'den çekilmenin şiddet olgusu üzerinde etki sağlayıp sağlamadığı, eğer sağladıysa bu etkinin ne yönde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Mevcut çalışmanın sonuç kısmında, İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükte bulunduğu dönemde dahi yeterince uygulanmadığı dolayısıyla uygulanmayan yazılı metinlerin işlevsiz olacağı ve 6284 sayılı Kanun'da da aynı şekilde Sözleşme'den çekilme kararı sonrasında uygulama sorunları görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun yanında alanında uzman olmayan sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin göz önünde bulundurulduğu ve Sözleşme'nin insan hakları temelinden ziyade ideolojik açıdan değerlendirildiği diğer ulaşılan sonuçlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Istanbul Convention has caused many debates in the political arena and public opinion since its signature and the subsequent decision to withdraw from it. The present study focuses on the reactions of civil society organisations that supported and criticised the decision to withdraw from the Istanbul Convention. The main hypothesis of the study is that the Istanbul Convention is interpreted by these actors based on an ideological framework, far from an objective reality. Mixed qualitative research method was applied in the study. In this context, firstly, a literature review was conducted, then civil society organisations that supported and did not support the withdrawal decision were identified and the findings obtained through document analysis method were examined. Then, data on violence against women while the Convention was in force and since the decision to withdraw were analysed and it was tried to determine whether the withdrawal from the Convention had an impact on the phenomenon of violence and if so, in what direction. In the conclusion part of the present study, it has been determined that the Istanbul Convention was not sufficiently implemented even when it was in force, therefore written texts that were not implemented would be dysfunctional and that Law No. 6284 also had implementation problems after the decision to withdraw from the Convention. In addition, other conclusions were that the opinions of non-governmental organisations that are not experts in their field were taken into consideration and that the Convention was evaluated from an ideological perspective rather than on the basis of human rights.