Policy coordination in neoliberal migration governance: The case study of Kilis Municipality and humanitarian organizations
Neoliberal göç yönetişiminde politika eşgüdümü: Kilis Belediyesi ve insani yardım kuruluşları örneği
- Tez No: 861443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de 2011 sonrası göç yönetişimi bağlamında ortaya çıkan sosyal uyum politikası kavramına odaklanarak politika eşgüdüm süreçlerini ortaya koymaktır. Bu çalışma, Suriye savaşının etkilerine maruz kalan Kilis'in küçük bir sınır kenti olarak benzersiz konumunu incelemeyi amaçlamakta ve Kilis Belediyesi ile yerel düzeyde insani yardım kuruluşları arasındaki politika eşgüdümüne odaklanmaktadır. Tez, neoliberalizmin göç yönetişiminde ve özellikle politika eşgüdümü bağlamında pragmatik özelliğini vurgulamak amacıyla hem Kilis Belediyesi'ni hem de insani yardım kuruluşlarını birbirlerinin paydaşları olarak tanımlamaktadır. Bu tez, sosyal uyum odaklı projeler aracılığıyla paydaşlar tarafından gerçekleştirilen politika koordinasyonunun, neoliberal göç yönetişiminin yerel düzeydeki uzantısı olduğunu ileri sürmektedir ve bunu nitel araştırma metodolojisiyle incelemektedir. Bu kapsamda, yarı yapılandırılmış mülakatlar ve yazarın gözlemleri bu tezin birincil kaynaklarını, dokümantasyon araştırması ise ikincil kaynaklarını oluşturmaktadır. Tez giriş ve sonuç dahil toplam dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırma konusu, araştırma soruları, literatür taraması, çalışmanın literatüre katkısı ve metodoloji yer almaktadır. İkinci bölümde tezin temel kavramları ve Türkiye'nin göç yönetişimi bağlamında sosyal uyum politikası tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde Kilis Belediyesi ile insani yardım kuruluşları arasındaki politika koordinasyonu ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın eleştirel değerlendirmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the policy coordination processes with a particular emphasis on social cohesion policy concept that has emerged in the post-2011 migration governance context in Türkiye. This study aims to examine the unique position of Kilis which is exposed to the impacts of the Syria war as a small border city, and focuses on policy coordination between Kilis Municipality and humanitarian organizations at the local level. The thesis identifies both Kilis Municipality and humanitarian organizations as stakeholders of each other to emphasize the pragmatic feature of neoliberalism in the broader migration governance context, and policy coordination in particular. This thesis argues that policy coordination carried out by stakeholders through social cohesion-oriented projects is the extension of neoliberal migration governance at the local level, examines this through qualitative research methodology. Within this scope, semi-structured interviews and the author's observations constitute primary sources, and documentation research constitutes secondary sources of this thesis. The thesis consists of a total of four chapters, including the introduction and conclusion. The introduction chapter includes the research interest, research questions, literature review, contribution of the study to the literature and methodology. The second chapter discusses the key concepts of the thesis and social cohesion policy in migration governance context of Türkiye. The third chapter discusses the policy coordination between Kilis Municipality and humanitarian organizations. The conclusion section includes the critical evaluation of the study.