Yüzün vasküler anatomisinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of the vascular anatomy of face
  1. Tez No: 861441
  2. Yazar: EKİN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada, karotis BT anjiyografisi çekilen bireylerde a.carotis externa ve a.carotis interna'nın bazı dallarının yüzdeki referans noktalara göre seyrini değerlendirmek, arterlerde cinsiyetler arası ve sağ-sol taraflar arasında mevcut olabilecek varyasyonları değerlendirmek amaçlandı. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya; yaşları 21- 55 arasında değişen ve regio facialis'te travmatik ve konjenital deformitesi bulunmayan ve geçirilmiş maksillo-fasiyal ve kraniyal cerrahi öyküsü bulunmayan 60 birey dahil edildi.Bireylerde değerlendirilen arterler a.facialis, a.labialis superior,a.angularis,r.lateralis nasi,a.dorsalis nasi,a.temporalis superficialis ve r.frontalis idi. Arterlerin yüzde belirlenmiş referans noktalara olan uzaklığına ilişkin morfometrik ölçümler ve arterlerin mevcut olma durumuna ilişkin niteliksel değerlendirmeler gerçekleştirildi. Kaydedilen verilere ilişkin cinsiyet ve sağ-sol fark karşılaştırılmaları SPSS programı ile analiz edildi. P değerinin 0.05'ten küçük gelmesi istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: A.facialis'in angulus mandibulae'ya olan uzaklığı yüzün sağ (p=0.013) ve solunda (p=0.025) erkeklerde kadınlardan daha fazla bulundu. A.facialis'in commissura labiorum'a olan uzaklığı sağ tarafta sol taraftan daha fazla bulundu (p=0.001). Sol a.facialis'in commissura labiorum'a olan uzaklığı kadınlarda daha fazla bulundu (p=0.022).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the course of some branches of the external carotid artery and internal carotid artery according to reference points on the face and to determine the variations between genders and right &left sides of the face in individuals who underwent carotid CT angiography. Method:60 individuals aged between 21 and 55 who had no traumatic or congenital deformity and no history of previous maxillofacial or cranial surgery were included to the study. Facial artery, superior labial artery, angular artery, lateral nasal artery,dorsal nasal artery, superficial temporal artery and frontal branch of superficial temporal artery were evaluated in individuals. Morphometric measurements regarding the distance of the arteries to reference points determined on the face and qualitative evaluations regarding the presence of the arteries were performed. Gender and right-left comparisons regarding the recorded data were analyzed with the SPSS program.