Acil servislerde hemşirelerin adli olgulardaki rol ve sorumluluk bilgi düzeylerinin uygulamalarına etkisi
The effect of nurses role and responsibility knowledge levels in forensic cases on their practices in emergency services
- Tez No: 861448
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma acil serviste çalışan hemşirelerin adli olgulardaki rol sorumlulukları ile ilgili bilgi düzeylerinin uygulamalarını nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı türde Kasım 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi ve Fırat Üniversitesi Hastanesi acil servislerinde yürütüldü. Örneklemi yapılan Power analizi sonucunda %95 güven aralığında 0.05 yanılgı düzeyinde 0.25 etki büyüklüğünde 0.95 evreni temsil gücüyle toplam 108 hemşire oluşturdu. Veriler; Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Adli Olgulara Yaklaşımda Hemşirelerin Rol ve Sorumluluk Bilgi Formu ve Adli Olgulara Yaklaşımda Hemşirelerin Rol ve Sorumluluklarına İlişkin Uygulamaları Belirleme Formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %55.5'inin 35 yaş ve altında olduğu, %56.9'unun kadınlardan oluştuğu, %54.6'sının medeni durumunun ise evli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to measure how the knowledge level of nurses working in the emergency department regarding their roles and responsibilities in forensic cases affects their practices. Material and Method: The research was conducted in a descriptive type between November 2022 and January 2024 in the emergency departments of Elazığ Fethi Sekin City Hospital and Fırat University Hospital. As a result of the Power analysis, the sample consisted of a total of 108 nurses with a population representation power of 0.95, with a 95% confidence interval, 0.05 error level, 0.25 effect size. Data; It was collected by face-to-face interview method using the Descriptive Characteristics Information Form, the Nurses' Roles and Responsibilities Information Form in the Approach to Forensic Cases, and the Form for Determining Practices Regarding the Roles and Responsibilities of Nurses in the Approach to Forensic Cases. Results: It was observed that 55.5% of the nurses participating in the research were 35 years old and under, 56.9% were women, and 54.6% were married.