Stratejik insan kaynaklarının uluslararası işletmelerdeki çalışanlar üzerindeki etkisi
Strategic human resources for employees in international businesses
  1. Tez No: 861508
  2. Yazar: ŞEVVAL NESİBE DAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşmeyle birlikte sınırlar ortadan kalkmaya başlamıştır. İşletmeler faaliyetlerini sürdürebilmek için stratejileri yeni dünyanın koşullarına göre uyarlamak zorunda kaldılar. İnsan kaynağının yönetimi sınırlar ötesinde dahada önemli bir hale gelmiştir. İnsan kaynağına yapılan yatırımlar günümüzde dahada önemli bir hale gelmiştir. Uluslararası piyasada bulunan örgütlerin mevcut stratejileri değişen ve dönüşen etkenler göz önüne alınarak yeniden stratejiler oluşturulmuştur. Örgütlerin değişen tüm süreçlerde sabit bir anlayış tercih edilmesi yerine yeniliklere açık olması farklılaşan süreçlere karşı yenilikçi ve çevik bir yaklaşım sağlamasında İKY önemli bir rol düşmektedir. İşletmelerin varlıklarını uzun süre sürdürebilmeleri için dış çevrede meydana gelen değişikleri iç çevreleri ile uyum sağlayacak şekilde entegre etmesi olası tüm senaryolar karşında işletmenin amaçları doğrultusunda stratejik planlar gerçekleştirilmelidir. Bu amaçla, tez çalışmasında; stratejik insan kaynakları konusu amprik olarak test edilmiştir. Araştırma, İstanbul ilindeki işletmelerin yönetici personel durumundaki çalışanlarına, Kasım-Aralık 2023 döneminde uygulanmıştır. Araştırmaya 392 kişi katılmıştır. Araştırma ile 1) Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının yaşa göre farklılık göstermektedir 2) Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının eğitime durumuna göre farklılık gösterdiği, 3) Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kurum yaşına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, borders have started to disappear. In order to maintain their operations, enterprises had to adapt strategies to the conditions of the new world. The management of human resources has become more important beyond borders. Investments in human resources have become more important today. The strategies of the enterprises operating in the international Sunday have started to be rescheduled according to the changing conditions. HRM plays an important role in ensuring that enterprises are open to innovations rather than preferring a fixed understanding of all changing processes and adapting to changing processes in an agile manner. In order for enterprises to maintain their assets for a long time, strategic plans should be implemented in accordance with the objectives of the enterprise in the face of all possible scenarios that integrate changes occurring in the external environment in a way that harmonizes with their internal environment. For this purpose, the subject of strategic human resources has been tested empirically in the thesis study. December November-December 2023 The research was applied to the employees of the enterprises in the position of executive personnel in the province of Istanbul. 392 People participated in the research. With the research, it was determined that 1) Strategic human resources management practices differ according to age 2) Strategic human resources management practices differ according to educational status, 3) Strategic human resources management practices differ according to the age of the institution.