Intergenerational transmission of relationship-related obsessive compulsive symptoms: Roles of insecure attachment styles and perfectionism
Yakın ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerin kuşaklararası aktarımı: Güvensiz bağlanma stilleri ve mükemmeliyetçiliğin rolü
- Tez No: 861526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Alanyazına bakıldığında obsesif kompulsif bozukluk (OKB) üzerine birçok çalışma yapıldığı, ancak alanyazına son yıllarda kazandırılan yakın ilişki odaklı OKB semptomları üzerine çalışmaların az olduğu, yakın ilişki odaklı OKB semptomlarının kuşaklararası aktarımına ilişkin çalışmanın ise olmadığı saptanmıştır. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı yakın ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerin anneden çocuğa aktarımında güvensiz bağlanma stilleri ve mükemmeliyetçiliğin rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini 139 genç yetişkin ve anne çifti oluşturmaktadır. Sonuçlar sırasıyla hem kaygılı bağlanma stili ve mükemmeliyetçiliğin hem de kaçıngan bağlanma stili ve mükemmeliyetçiliğin ebeveyn-çocuk odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide seri aracı rolü olduğunu ortaya koymuştur. Diğer yandan, ebeveyn-çocuk odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide kaçıngan bağlanma stili ve mükemmeliyetçilik seri aracı rolü oynarken, kaygılı bağlanma stili ve mükemmeliyetçiliğin bu ilişkide seri aracılık etkisi olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın bulguları alan yazındaki ampirik bulgular temelinde tartışılmış ve yakın ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerin ailesel aktarımını hedef alan terapötik uygulamalara yönelik bağlanma kuramı ve mükemmeliyetçi eğilimlere ilişkin teknikler temelinde çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Looking through literature, it has been determined that there are numerous studies on Obsessive-Compulsive Disorder (OCD), but relatively few on Relationship-Related OCD (ROCD) symptoms which have been added to the literature in a decade , and there are even no studies on the intergenerational transmission of relationship-related OCD symptoms. Therefore, the aim of this study is to examine the mediating role of insecure attachment styles and perfectionism in the transmission of relationship-related obsessive-compulsive symptoms from mothers to offspring. The participants in the study consist of 139 late adolescents and mother dyads. The results revealed that both anxious attachment style and perfectionism, as well as avoidant attachment style and then perfectionism, played a serial mediating role in the relationship between parent-child-focused obsessive-compulsive symptoms and relationship-focused obsessive-compulsive symptoms. On the other hand, while the avoidant attachment style and then perfectionism had a serial mediating role in the relationship between parent-child-focused obsessive-compulsive symptoms and partner-focused obsessive-compulsive symptoms, it was found that anxious attachment style and perfectionism did not have a serial mediating effect on this relationship. The findings of the study were discussed through empirical data obtained from the literature. Based on attachment theory and techniques related to perfectionist tendencies, several v recommendations for therapeutic treatments aimed at the familial transmission of relationship-related obsessive-compulsive symptoms have been made.