Rekreasyonel spor programlarına katılan ergenlerde algılanan topluluk hissi ve yaşam tatmininin incelenmesi
Investigation of perceived sense of community and life satisfaction in adolescents participating in recreational sports programs
  1. Tez No: 861545
  2. Yazar: İLAYDA KIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, rekreasyonel spor programlarına katılan ergenlerin algıladıkları topluluk hissi ve yaşam tatmini düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması ve iki yapı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu rekreasyonel spor programlarına katılan 14-18 yaş arası 217 kadın 185 erkek toplam 402 ergen bireyden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak ''Sporda Topluluk Hissi Ölçeği'' ve ''Yaşam Tatmini Ölçeği'' kullanılmıştır. Veri analizinde dağılımın normalliği çarpıklık ve basıklık katsayıları, ölçümün geçerliği doğrulayıcı faktör analizi, güvenirliği ise Cronbach Alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir. İki grubun karşılaştırılmasında t-test, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ANOVA analizlerinden, değişkenler arasındaki ilişkinin yorumlanmasında ise basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ergen bireylerin rekreasyonel spor programlarında algıladıkları topluluk hissinin cinsiyet, branş, haftalık spora katılım ve programa üyelik sürelerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte yaşam tatmini düzeylerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmazken, elde edilen puanların ortalamanın üzerinde olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, regresyon analiz sonuçlarına göre, sporda algılanan topluluk hissinin, yaşam tatmini üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırmadan elde edilen bulguların literatüre ve uygulayıcılara ergenlere yönelik tasarlanan rekreasyonel spor programlarının geliştirilmesinde katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to compare and examine the relationship between the perceived sense of community and the life satisfaction of adolescents participating in recreational sports programs in terms of various variables in this study. The study's sample group consists of 217 females and 185 males, 402 adolescents between the ages of 14-18 participating in recreational sports programs. The“Sense of Community in Sport Scale”and“Life Satisfaction Scale”were used as data collection tools in the study. We evaluated the distribution by skewness and kurtosis, performed the confirmatory factor analysis for the measurement validity, and used Cronbach Alpha's coefficient to determine measurement reliability. We benefitted from a t-test to compare the means of two groups while performing ANOVA to compare differences of means among more than two groups. Additionally, we used linear regression analysis to interpret the relationship between variables. The study showed that the means of a perceived sense of community differentiated according to gender, a branch of sports, participating weekly in the sports programs, and the membership duration of the program. Additionally, it was found that there was no differentiation in the means of life satisfaction according to participants' demographic features, while the means of the obtained points were above average. Furthermore, according to the regression analysis results, we found that the perceived sense of community positively and significantly affected life satisfaction. Consequently, the findings of this study contribute not only to the literature but also to the practitioners' development of recreational sports programs for adolescents.