Roküronyum enjeksiyon ağrısının önlenmesinde intravenöz lidokainin iki farklı dozunun karşılaştırılması
Comparison of two different doses of intravenous lidocaine for the prevention of rocuronium injection pain
- Tez No: 861556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİME BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTINBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Roküronyum Enjeksiyon Ağrısının Önlenmesinde İntravenöz Lidokainin İki Farklı Dozunun Karşılaştırılması Amaç: Roküronyum genel anestezi uygulamasında günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Roküronyum uygulandığı anda uygulama yerinde ağrıya sebep olmaktadır. Bu ağrının engellenmesi için günümüzde sıklıkla lidokain kullanılmaktadır. Bizler de bu çalışmamızda intravenöz uygulanan lidokainin 40 mg uygulanan dozu ile 1 mg/kg uygulanan dozunun roküronyum enjeksiyon ağrısının önlenmesindeki etkisi karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza elektif cerrahi yapılacak 210 hasta dahil edildi. Hastalar Kontrol grubu, Lidokain 40 mg grubu, Lidokain 1 mg/kg grubu olacak şekilde 3 ayrı gruba ayrıldı. Ardından hastalara 0.06 mg/kg dozunda roküronyum uygulandı. Hasta tarafından ifade edilen ağrı siddeti 5-noktalı ağrı skalası ile değerlendirildi ve kaydedildi. Ardından hastalar için rutin genel anestezi uygulamasına devam edildi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Two Different Doses of Intravenous Lidocaine for the Prevention of Rocuronium Injection Pain Aim: Rocuronium is widely used in general anesthesia applications nowadays. The administration of rocuronium can cause pain at the injection site. To alleviate this pain, lidocaine is frequently used in contemporary practice. In our study, we aimed to compare the effectiveness of intravenously administered lidocaine at a dose of 40 mg with a dose of 1 mg/kg in preventing rocuronium injection pain. Materials and Methods: A total of 210 patients scheduled for elective surgery were included in our study. The patients were divided into three groups: Control group, Lidocaine 40 mg group, and Lidocaine 1 mg/kg group. Rocuronium was administered to the patients at a dose of 0.06 mg/kg. The intensity of pain reported by the patients was evaluated and recorded using a 5-point pain scale. Subsequently, routine general anesthesia procedures were continued for the patients.