Rokuronyuma bağlı enjeksiyon ağrısının önlenmesinde lidokain ve remifentanil ön ilaç uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of lidocain and remifentanyl as initial drugs before rocuronium in order to prevent injection pain
- Tez No: 347684
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Özçelik G. Rokuronyuma bağlı enjeksiyon ağrısının önlenmesinde lidokain ve remifentanil ön ilaç uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Çalışmamızda ön ilaç tekniği kullanarak rokuronyuma bağlı enjeksiyon ağrısının önlenmesinde lidokain ve remifentanil ön ilaç uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Bu çalışma, ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde elektif cerrahi girişim planlanan, genel anestezi verilecek ASA I-II 18-65 yaş arası 90 erişkin hasta ile yapıldı. İndüksiyon öncesi hastaların bazal ölçüm değerleri (KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2), yaşları, cinsiyetleri, vücut ağırlığı kaydedildi. Hastaların nondominant el sırtından 20-gauge (G) intravenöz branül ile damar yolu açılıp % 0,9 NaCl infüzyonuna başlandı ve preoksijenasyon sağlandı. Çalışmaya dahil edilen hastalar rastgele üç gruba ayrıldı: Ön ilaç öncesinde koldan turnike uygulaması yapıldı, ağrı değerlendirmesi sonrasında turnike sonlandırıldı. Grup K: %0,9 NaCl , GrupL: 1mg/kg Lidokain, Grup R: 0,25 µcg/kg Remifentanil 5 ml volümde uygulandı. Ön ilaç uygulamasından 30 saniye sonra 10 mg roküronyum bromür 5 saniye içinde intravenöz uygulandı ve 10 saniye sonra ağrı değerlendirilmesi 5-nokta skalası kullanılarak yapıldı. İndüksiyon öncesi ve indüksiyon sonrası hemodinamik değerler ve yan etkiler kaydedildi. Cinsiyet, ASA ve vücut ağırlığı açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Olguların ağrı düzeyleri ortalamalarının grup değişkenine göre grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur ( p=0
Özet (Çeviri)
Özçelik G. Comparison of lidocain and remifentanyl as initial drugs before rocuronium in order to prevent injection pain. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Thesis on Medical Speciality, Eskişehir, 2013.. In our study, we used priming tecnique in order to reduce and prevent injection pain of rocuronium. We compared lidocain and remifentanyl as initial drugs before rocuronium in order to prevent injection pain. We conducted this study on 90 adult (age 18-65 years) patients who are ASA I-II and scheduled for elective surgery in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation. Before general anesthesia induction, basal values of MAP, SAP, DAP, HR, SpO2 are recorded together with body weight, age and sex. Intraveous access is provided on non-dominant hand dorsum with 20-gauge (G) catheter. 0,9% NaCl infusion is started. Preoxygenization is also given. Patients are randomly divided into 3 groups. Before initial study drugs are given, arm-tourniquet is applicated. After evaluation of pain, arm-tourniquet is removed. Group K received %0,9 NaCl in 5 ml volume. Group L received 1mg/kg Lidocain in 5 ml volume. Group R received 0,25 µcg/kg Remifentanil in 5 ml volume. 30 seconds after initial drugs, 10 mg rocuronium bromide is given via IV route in 5 seconds. Pain is evaluated 10 seconds later using 5-point scale. Pre-induction and post induction hemodynamic values are recorded together with side efects. There were no significant difference between groups in terms of sex, ASA status, body weight (p>0,05).