Finlandiya'da medya okuryazarlığı eğitimi
Media literacy education in Finland
  1. Tez No: 861653
  2. Yazar: GÜLSEN ATEŞ SAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Finlandiya'da medya okuryazarlığı eğitimi programlarının yapısal bileşenlerini ve eğitim stratejilerini araştırmak, medya okuryazarlığı eğitimi programları, öğrencilerin medya kullanım alışkanlıkları ve eleştirel düşünme yetenekleri üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya olanak sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Finlandiya'da medya okuryazarlığı eğitiminin ayrıntılı bir betimlemesini sunmaktır. Finlandiya'nın medya okuryazarlığı eğitimini incelemek ve bu modelin başarısının ardındaki sistemin bileşenlerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında, Finlandiya'nın medya okuryazarlığı eğitiminin tarihsel gelişimi, pedagojik temelleri, eğitimcilerin, öğrencilerin ve paydaşların bu eğitim programlarına yaklaşımları ele alınmıştır. Medya okuryazarlığı eğitiminin öğrenciler üzerindeki etkileri ve bu etkilerin sürdürülebilirliği, uluslararası bir örnek olarak sunabileceği başarı faktörleri üzerinde durulmuştur. Finlandiya'da medya eğitimi politikaları ulusal düzeyde Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Kurulu tarafından koordine edilmektedir. Medya okuryazarlığı eğitiminin uygulanması, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli kurumlar arasında iş birliği ile hem resmi hem de gayri resmi bir şekilde koordine edilmektedir. Finlandiya'da medya okuryazarlığı, çeşitli medya formlarının ve içeriklerinin iş birliğine dayalı öğrenmeyi teşvik eden eğlenceli etkinliklerle öğretilmektedir. Medya, öğrencilerin kendi mesajlarını üretmeleri için bir platform şeklinde ele alınmaktadır. Öğrencileri bağımsız olarak çeşitli içerikleri keşfetmeye, yorumlamaya ve üretmeye odaklanmaktadırlar. Medya ve kaynak eleştirisi yoluyla öğrenciler eleştirel düşünme becerisini öğrenmektedirler. Nitel araştırma metodolojisine göre yapılan çalışma Finlandiya Medya okuryazarlığı eğitimini incelemek ve bu modelin başarısınınn ardındaki faktörleri anlamak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma modeli olarak betimsel araştırma modeli esas alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanması için doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi ışığında elde edilen sonuçlar kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigating the structural components and educational strategies of media literacy education programs in Finland provides an opportunity to reveal the effects of media literacy education programs on students' media use habits and critical thinking skills. The aim of this study is to provide a detailed description of media literacy education in Finland. It aims to examine Finland's media literacy education and to reveal the components of the system behind the success of this model. Within the scope of the study, the historical development of media literacy education in Finland, its pedagogical foundations, the approaches of educators, students and stakeholders to these education programs are discussed. The effects of media literacy education on students, the sustainability of these effects and the success factors that it can offer as an international example are emphasized. In Finland, media education policies are coordinated at the national level by the Ministry of Education and Culture and the National Board of Education. The implementation of media literacy education is coordinated both formally and informally through cooperation between various institutions at national and international level. In Finland, media literacy is taught through fun activities that encourage collaborative learning of various media forms and content. Media is treated as a platform for students to produce their own messages. Students focus on independently exploring, interpreting and producing a variety of content. Through media and source criticism, students learn critical thinking skills. Based on qualitative research methodology, the study was designed to examine Finnish media literacy education and understand the factors behind the success of this model. The research model is based on the descriptive research model. Document analysis technique was used to collect the data of the research. The collected data were analyzed using descriptive analysis method. The results obtained in the light of the analysis of the data were evaluated comprehensively.