Okul öncesi eğitimde çocuklar için felsefe eğitimi
Philosophy for children education in preschool education
  1. Tez No: 861663
  2. Yazar: NİDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim sürecinin bir parçası olarak uygulanacak olan Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi'nin, çocukların bilişsel, sosyal-duygusal ve dil gelişimlerine nasıl bir yansımasının olduğunun tespit edilmesi ve incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın modelini nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Sakarya ilinde bir anaokulunda eğitim gören altı çocuk, çocukların velileri ve sınıfın öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formları ve görüşme formları aracılığı ile toplanmıştır. Veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi'nin çocukların temel dikkat becerileri, düşünme becerileri, soru sorma becerileri, merak duyguları, sözcük dağarcıkları, düşüncelerini ifade etmelerinde, iletişim becerilerinde, iş birliği, paylaşma davranışlarında artış olduğunu, ailelerin Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi'ne dair bilinçlendirilmesine ve öğretmenlerin çocuklar için felsefe eğitimi ile ilgili mesleki yeterliliklerinin arttırılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine and examine the impact of Philosophy Education for Children, to be implemented as part of the preschool education process, on the cognitive, social-emotional, and language development of children. The research model is constituted by a qualitative research method, specifically a case study. The study group of the research consists of six children, their parents, and the class teacher, all of whom are attending a preschool in the province of Sakarya during the 2020-2021 academic year. Data for the research were collected through observation forms and interview forms developed by the researcher. The data were analyzed using content analysis. The findings of the research indicate an increase in children's fundamental attention skills, thinking skills, questioning skills, curiosity, vocabulary, expression of thoughts, communication skills, collaboration, and sharing behaviors as a result of Philosophy For Children Education for children. The study concludes that there is a need to raise awareness among parents about Philosophy For Children Education and to increase the professional competence of teachers in the field of philosophy education for children.