Laktozsuz ürünlerin menülerde yer alma durumuna yönelik bir araştırma
A research on the inclusion of lactose-free products in menus
  1. Tez No: 861849
  2. Yazar: MÜNEVVER ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Süt, kalsiyum açısından zengin bir kaynak olması ve yüksek besin değeri içeriği nedeniyle beslenme açısından önemli bir gıda olarak kabul edilmektedir. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi sonucu ortaya çıkan bir sindirim bozukluğu olan laktoz intoleransının bilinmesi ve dikkate alınarak menülerin oluşturulması, alandaki uygulayıcılar açısından önemli bir konudur. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı laktoz intoleransının ilgili alanda eğitim alan öğrenciler tarafından bilinme ve menülerde yer alma durumlarına ait bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 3 farklı üniversitenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı'nda lisansüstü eğitimi almakta olan öğrencilerden oluşturmaktadır. Kartopu örnekleme yöntemiyle 35 öğrenciye ulaşılmıştır. Nitel olarak tasarlanan araştırmada, görüşme tekniği kullanılmıştır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı öğrencileri, laktoz intoleransını bildiklerine yönelik görüşlerini bildirmişlerdir. Özel durumlarda beslenmeye yönelik eğitim alan ve uzun yıllardır sektörde çalışan kişilerin, eğitim almayan ve sektörde çalışmayan kişilere göre laktozsuz ürün deneyimlerinin, laktozsuz ürünlerin geliştirilmesine yönelik fikirlerinin ve girişimlerinin olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın sonucunda, özel durumlarda beslenme derslerinin ve sektör tecrübesinin, gastronomi öğrencilerini daha donanımlı bir hale getirdiği, inovatif yaklaşım, eğitim, bilinçlendirme, teşvik ve yaygınlaştırma ile bu sektörün gelişim gösterebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Milk is considered an important nutritional food because it is a rich source of calcium and has high nutritional value. The release of lactose intolerance, a digestive disorder that occurs as a result of the consumption of milk and milk supply, and the consumption of the observed menus is a significant stop in terms of potentials in the regions. In this regard, the main purpose of planning is to determine the level of knowledge about lactose intolerance, which is not known by the education field in the relevant field, and its inclusion in menus. The contents of the research consist of reporting from postgraduate studies in the Gastronomy and Culinary Arts Department of 3 different universities. 35 students were reached with the snowball practice method. In the qualitatively designed research, interview technique was used. It is reported that the Department of Gastronomy and Culinary Arts reports that they know about lactose intolerance. It is seen that there are lactose-free product experiences, initiatives and initiatives aimed at developing lactose-free products, especially in the field of nutrition education and the employees who have been working for many years, their training efforts and performance. As a result of this training, private nutrition lessons and sector experience have made people better equipped in the field of gastronomy, and it has been concluded that this sector can develop with innovative approach, education, awareness, encouragement and dissemination.