Akreditasyonun tıp fakültesi eğitsel ve yönetimsel süreçlerine etkisi
The effect of accreditation on the education and management processes of the faculty of medicine
  1. Tez No: 861924
  2. Yazar: MUSTAFA DALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2010-2020 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yürütülen akreditasyon çalışmalarının değerlendirilmesi ve standartların fakülte gelişimindeki etkisinin saptanmasıdır. Yöntem: Çalışma iki aşamada yürütülen nitel bir araştırmadır. İlk aşama Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 2010-2020 yılları arasındaki öz değerlendirme raporlarının doküman analizi yöntemi ile betimlenmesi, ikinci aşama ise bu yıllar arasında eğitim yönetiminde görev alan öğretim üyeleri ile kişisel derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerin nitel analizidir. Bulgular: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yürütülen akreditasyon çalışmaları amaç ve hedefler, eğitim programı, ölçme değerlendirme, program değerlendirme, öğrenciler ve sürekli gelişim başlıklarında hızlı değişim sağlamıştır. Alt yapı, kadro ve yönetim başlıklarında yönlendirici standartlar olmakla beraber etkinin kısıtlı olduğu izlenmiştir. Derinlemesine görüşmelerde doküman analizinde fayda sağlandığı tespit edilen başlıklar altında yer alan bazı standartların sonuçlarının yeterli düzeyde değerlendirilmediği belirtilmiştir. Sonuç: Akreditasyon sürecinin fakültede önemli iyileşmelere neden olduğu görülmektedir. Ancak somut verilerin niteliğinin izlenmesi ve raporlarda var olan uygulamaların niteliğine bakılması akreditasyon sisteminden elde edilecek faydanın arttırılması için gereklidir. Kurumların akreditasyonun etkinliğini izlenmesi ve bu alanda yürütülecek çalışmaları çeşitlendirmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the accreditation studies carried out at Akdeniz University Faculty of Medicine between 2010 and 2020 and to determine the effect of the accreditation standards on faculty development. Method: This study is a qualitative research conducted in two stages. The first stage is the description of the self-evaluation reports of Akdeniz University Faculty of Medicine between 2010 and 2020 using the document analysis method, and the second stage is the qualitative analysis of the data obtained from personal in-depth interviews with faculty members working in education management between these years. Results: Accreditation studies carried out at Akdeniz University Faculty of Medicine have provided rapid change in the topics of mission and objectives, educational program, assessment of students, program evaluation, students and continuous renewal. Although there are beneficial standards under the main areas of educational resources, academic staff/faculty and governance and administration, it has been observed that the impact is limited. In the in-depth interviews, it was stated that the results of some standards under the headings that were found to be beneficial in the document analysis were not evaluated at a sufficient level. Conclusion: It seems that the accreditation process caused significant changes in the faculty. However, monitoring the quality of concrete data and evaluating the quality of existing practices in the reports is necessary to maximize the benefit to be obtained from the accreditation system. It is recommended that institutions monitor the effectiveness of accreditation and diversify the studies to be carried out in this field.