Nöroliderlik çalışmalarıyla ilgili bir derleme
A literature review on neuroleadership studies
  1. Tez No: 862010
  2. Yazar: SAVAŞ DURMUŞ BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, İşletme, Neurology, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma çalışmasının amacı; nöroliderlik konusu kapsamında ilgili ulusal ve uluslararası literatürde yapılmış olan araştırmaların incelenmesidir. Çalışmada yöntem olarak sistematik derleme kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda YÖKTEZ ve Google Akademik veri tabanında tarafımızdan belirlenen bazı ölçütler çerçevesinde“Nörolider”ve“Nöroliderlik”kavramları ile ilişkili olmak kaydıyla bir dizi anahtar kelimeler ile araştırma yapılmıştır. Literatür taraması kapsamında dahil etme ve dışlama kriterleri doğrultusunda 2 lisansüstü yayın ve 25 makale olmak kaydıyla toplamda 27 kaynak incelenmiştir. İncelemeye alınan kaynaklar araştırmaya başlamadan önce belirlenmiş olan; kaynakların yazım dili, yayın yılı, yazar sayısı, cinsiyet dağılımı, anahtar kelime, yöntem, veri toplama aracı ve örneklem, ampirik ve ampirik olmayan çalışma bulgularına göre değerlendirilmiştir. Araştırma çalışmasının sonuçlarına göre ortaya çıkan bulgular ise; nöroliderlik konusu üzerine yapılan çalışmaların 2023 yılında ciddi anlamda arttığı ve rağbet gördüğü, kaynaklarda en fazla İngilizce dilinin tercih edildiği, yayınlarda kümülatif olarak 63 yazarın yer aldığı ve kaynakların en çok üç yazarlı yayınlar olduğu, bayanların nöroliderlik üzerinde daha fazla yayın yaptığı görülmüştür. Ayrıca incelenen kaynakların 11 tanesinin ampirik çalışmayken 16 tanesinin ampirik çalışma olmadığı saptanmıştır. Ampirik çalışmalarda en fazla anket çalışması yapıldığı ve anketlerin SPSS programında analiz edildiği görülmüştür. Ampirik olmayan çalışmaların doküman analizi ve sistematik derleme yönteminin kullanımının yanında sadece literatür çalışmalarının yapıldığı da saptanmış bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarının nöroliderlik konusu üzerine yeni incelemeler ve çalışmalar yapacak kişilere rehber olacağı düşünülmekle birlikte ampirik çalışmalara ağırlık verilmesi tarafımızdan önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is; It is an examination of the research conducted in the relevant national and international literature within the scope of neuroleadership. Systematic review was used as a method in the study. For the purpose of the research, a research was conducted with a series of keywords related to the concepts of“Neuroleader”and“Neuroleadership”within the framework of some criteria determined by us in YÖKTEZ and Google Scholar database. Within the scope of the literature review, a total of 27 sources, including 2 postgraduate publications and 25 articles, were examined in line with the inclusion and exclusion criteria. The sources included in the review were determined before starting the research; The sources were evaluated according to the writing language, publication year, number of authors, gender distribution, keywords, method, data collection tool and sample, empirical and non-empirical study findings. The findings based on the results of the research study are; It has been observed that studies on the subject of neuroleadership have increased significantly and are in demand in 2023, the English language is mostly preferred in the sources, there are a cumulative total of 63 authors in the publications and the sources are publications with at most three authors, and women publish more on neuroleadership. In addition, it was determined that 11 of the sources examined were empirical studies, while 16 of them were not empirical studies. It has been observed that in empirical studies, most surveys were conducted and the surveys were analyzed in the SPSS program. In addition to the use of document analysis and systematic compilation methods in non-empirical studies, it has also been determined that only literature studies are carried out. Although it is thought that the research results will guide those who will conduct new investigations and studies on the subject of neuroleadership, we recommend that we focus on empirical studies.