Günümüz modern yapılarında bezeme tasarımı
Ornament design in today's modern buildings
- Tez No: 862057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçmişten günümüze kadar mimari, gelişimlere paralel olarak daima iç / dış cephelerde bezemeler yer almış ve gelişmiştir. Gelişmekte olan dünyanın değişimlerinden etkilenen sanatın her alanı gibi mimaride etkilenmiştir. Dolayısıyla dönemler arasında farklılıklar sadece desen, renk değil teknik malzeme alanında değil algı olarak da değişmiştir. Günümüz teknolojisinde daha önceleri sadece lokal bir alana kısıtlı sayıda insana ulaşan sanat eserleri, artık toplu olarak tüm kent ile bilinmektedir. Gelişen teknolojiye paralel olarak, tasarım süreçlerinin de gelişmesi özellikle teknolojik yapı cephelerindeki gelişmeleri ele aldığım, bu tez çalışmasında; İlk bölümde mimari üzerinde cephe bezemesi kavramları incelenmiş gelişimleri örneklerle tezin içinde yer almıştır. İkinci bölümde çağdaş tekniklerle üretilen cephe tasarımları örnekleri üzerinden yorumlanmıştır. Günümüz cephe tasarımlarındaki dijital tekniklerin kontrollerinin önemi de ayrıca vurgulanmıştır. Tezin son bölümünde İzmir kenti yapı cepheleri örnekleri üzerinden uygulama çalışmaları tasarlanmış ve baskı sunumlarının yapılıp sergilemesi konusunda karar alınmıştır. Uygulama örneklerinde de aynı yapı cephelerinde olduğu gibi farklı teknikler ve malzemeler kullanılması konusunda karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, decorations have always been included and developed on interior and exterior facades in parallel with architectural developments. Architecture, like every field of art, has been affected by the changes of the developing world. Therefore, differences between periods have changed, not only in patterns and colors, but also in technical materials and also in perception. Previously, art may only reached a limited number of people in a local area, With today's technology; art Works are now collectively known throughout the city. In this thesis, I discuss the development of design processes in parallel with the developing technology, especially the developments in technological building facades; In the first chapter, the concepts of façade decoration in architecture are examined and their developments are included in the thesis with examples. In the second part, facade designs produced with contemporary techniques are interpreted through examples. The importance of controlling digital techniques in today's facade designs is also emphasized. In the last part of the thesis, application studies were designed based on examples of building facades of Izmir city and a decision was made to make and exhibit print presentations.