Akut kalp yetmezliği kliniği ile acil servise başvuran hastaların aynı yıl içindeki birinci ve ikinci başvuru verilerinin değerlendirilmesi
Assesing the first and second admission data of patents presenting to the emergency department with acute heart failure clinic within same year
- Tez No: 862126
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kalp yetmezliği, toplam sağlık harcamalarının %1 ile %2'sini oluşturmaktadır ve bunun en büyük kısmı, hastaneye yatışlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır(1). Hastane başvuru ve yatışlarında azalma, sadece bireyin değil, aynı zamanda toplumun genelini de etkileyen öneme sahiptir. Akut kalp yetmezliği kliniği ile acil servise başvuran hastaların aynı yıl içindeki birinci ve ikinci başvuru verileri ile kronik bir sendrom olan kalp yetmezliğinde tekrarlayan başvurulardaki semptomları, laboratuvar verileri ve klinik sonlanımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. çalışmamızda yaş ile sodyum değerlerinin tekrarlayan başvurularda önem kazandığı, üre-kreatinin değerlerinin hasta yatışlarında kardiyak dışı dekompanzasyonda öncülük ettiği görülmüştür. Kalp yetmezliği kliniği ile gelen hastaların multipl komorbiditeleri olduğu ve hastaların prognozunu olumsuz etkilediği bir kez daha gözlenmiştir. Acil serviste tanı almış AKY hastalarının gürültülü klinikle başvurduğu bu hastaların içinden taburculuk gözlenmediği yapılan istatistiklerle ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
Heart failure constitutes 1% to 2% of total healthcare expenditures, with the majority attributed to hospitalizations (1). A reduction in hospital admissions and stays is of significant importance, impacting not only the individual but also the overall community. Therefore, this study aims to evaluate the symptoms, laboratory data, and clinical outcomes of recurrent admissions in chronic heart failure, a chronic syndrome, by analyzing the first and second-year admission data of patients presenting to the emergency department with acute heart failure.Heart failure, with its chronic course, is a diagnosis that leads to a decrease in the quality of life, and emergency department visits are frequently observed during the course of the disease. The emergency department plays a pivotal role in heart failure patients, as it does in many chronic diseases, highlighting the role of emergency physicians in making acute diagnoses and stabilizing patients.