Akut kalp yetmezliği kliniği ile acil servise başvuran hastalarda kardiyakbelirteçlerin ve hemodinamik parametrelerin kombine indekslerininmortaliteyi predikte etmedeki rolü
The role of combined indices of cardiac biomarkers and hemodynamic parameters inpredicting mortality in patients presenting to the emergency department withacute heart failure
- Tez No: 906648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Acil servise akut kalp yetmezliği kliniği ile başvuran hastalarda kardiyak belirteçleri ve hemodinamik parametreleri kullanarak RAPS, REMS ve NEWS-2 skorlama sistemlerinin hastane içi mortalite, 30 günlük mortalite ve yoğun bakım yatışı durumlarını öngermedeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tek merkezli, ileriye dönük, gözlemsel bir tanısal değerlendirme çalışması olarak planlanmıştır. 01.12.2022 ve 01.12.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran, 18 yaş üstü, akut kalp yetmezliği kliniği olan hastalar, belirlenen dahil etme ve dışlama kriterlerine göre çalışmamıza alındı. Hastaların vital bulguları, anamnezleri, laboratuvar sonuçları, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi (EF) bilgileri kaydedildi. Tedavi süreçleri ve sonuçları (taburculuk, yatış, ölüm) sınıflandırıldı. RAPS, REMS ve NEWS-2 skorlamaları uygulanarak sonuçlar kaydedildi. Bir ay sonra hastalar veya yakınları telefonla aranarak yatış süreleri, yoğun bakım ihtiyacı ve mortalite bilgileri sorgulandı. Değerlendirmeler, en az 2 yıllık deneyimli asistanlar ve bir uzman gözetiminde yapıldı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırmamız, 02.12.2022 ile 01.12.2023 tarihleri arasında hastanemize başvuran toplam dahil edilme kriterlerini karşılayan 513 hastanın 286'sı tetkik ve tedavi sürecinde AKY dışında tanı konulması (pnömoni, koah, pulmoner emboli, anemi gibi) 2'si yetersiz ve eksik veri kaydı olması ve 3'ü tedavi ret imzalayarak acil servisten kendi isteğiyle ayrıldığı için dışlanmıştır. Dışlama kriterlerini uygulandıktan sonra analiz için 222 hasta veri setine dahil edilmiştir. Dahil etme ve dışlama kriterlerini uyguladıktan sonra son analize alınan 222 hastanın yaşlarının ortancası 74 ve 126 (56.8%) hasta kadındı. Hastaların sistolik kan basıncı ortancası 155 mmHg, diyastolik kan basıncı ortancası 80 mmHg, nabız ortancası 97 atım/dk ve oda havasında oksijen satürasyon ortancası %88 olarak hesaplandı. Hastaların 174'ü (%78.4) konjestif kalp yetmezliği, 170'i (%76.6) koroner arter hastalığı, 209'u (%94.1) hipertansiyon ve 133'ü (%59.9) diyabetes mellitus hastasıydı. Hastaların ejeksiyon fraksiyonu ortancası %40 olarak hesaplandı. 60 (%27) hastada yoğun bakım ünitesi yatışı, 14 (%16.3) hastada ise hastane içi mortalite gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to investigate the role of RAPS, REMS, and NEWS-2 scoring systems in predicting in-hospital mortality, 30-day mortality, and intensive care unit admission by utilizing cardiac biomarkers and hemodynamic parameters in patients presenting to the emergency department with acute heart failure. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, prospective, observational diagnostic evaluation. Patients aged 18 years and older who presented to the Emergency Department of Ümraniye Training and Research Hospital between 01.12.2022 and 01.12.2023 with acute heart failure, were included based on predefined inclusion and exclusion criteria. Vital signs, medical history, laboratory results, electrocardiography, and echocardiography (EF) data were recorded. Treatment processes and outcomes (discharge, hospitalization, or death) were classified. RAPS, REMS, and NEWS-2 scoring systems were applied, and the results were documented. Patients or their relatives were contacted via telephone one month later to inquire about hospitalization duration, intensive care unit admission, and mortality. The evaluations were conducted by assistants with at least two years of experience under the supervision of a specialist. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Our study included a total of 513 patients who met the inclusion criteria and presented to our hospital between December 2, 2022, and December 1, 2023. Among these, 286 patients were excluded due to being diagnosed with conditions other than acute heart failure (e.g., pneumonia, COPD, pulmonary embolism, anemia) during the diagnostic and treatment process, 2 patients were excluded due to insufficient or incomplete data records, and 3 patients were excluded for signing treatment refusal and voluntarily leaving the emergency department. After applying the exclusion criteria, 222 patients were included in the dataset for analysis. After applying the inclusion and exclusion criteria, the final analysis included 222 patients. The median age of the patients was 74 years, and 126 (56.8%) were female. The median systolic blood pressure was 155 mmHg, median diastolic blood pressure was 80 mmHg, median heart rate was 97 beats/min, and median oxygen saturation on room air was 88%. Among the patients, 174 (78.4%) had congestive heart failure, 170 (76.6%) had coronary artery disease, 209 (94.1%) had hypertension, and 133 (59.9%) had diabetes mellitus. The median ejection fraction was calculated as 40%. A total of 60 patients (27%) required intensive care unit admission, and inhospital mortality occurred in 14 patients (16.3%).