İntihar düşüncesi ve intihar girişimi olan depresyon tanılı yetişkin hastalarda dürtüsellik ve pekiştirme duyarlılığı(davranışsal aktivasyon sistemi/davranışsal inhibisyon sistemi) ilişkisinin araştırılması
Adult patients diagnosed with depression who have suicidal thoughts or suicide attempts investigation of the relationship between impulsivity and reinforcement sensitivity (behavioral activation system / behavioral inhibition system)
- Tez No: 862155
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: İntihar düşüncesi ve intihar girişimi olan depresyon tanılı erişkinlerde, dürtüsellik ve davranışsal inhibisyon sistemi-davranışsal aktivasyon sistemi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.06.2022-15.02.2024 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri bölümüne başvuran DSM-5TR'ye göre major depresif bozukluk tanı kriterlerini karşılayan hasta grubu ve hasta grubuna benzer sosyodemografik verilere sahip sağlıklı gönüllüler alındı. Kesitsel çalışmaya 120 kişi dahil edildi. Depresyon tanısı olanlar kendi içinde intihar girişimi olan, intihar düşüncesi olan ve sadece depresyonu olan gruplar olarak ayrıldı. Çalışmaya katılanlara sosyodemografik veri formu, DSM-5TR Major depresif Bozukluk tanı kriterlerini içeren depresyon değerlendirme formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği(BUÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11(BDÖ-11), Buss-Perry-Saldırganlık Ölçeği(BPSÖ), Davranışsal İnhibisyon Sistemi/Davranışsal Aktivasyon Sistemi Ölçeği(DIS/DAS), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ) uygulandı. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 istatistik programı kullanıldı. Gruplar arasında klinik özelliklerle ilişkili oranların karşılaştırılması Ki-Kare testi, intihar girişimi olan, intihar düşüncesi olan ve sadece depresyonu olan grupların psikometrik ölçümleri arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak incelendi. Gruplar arasında BUÖ, BIS-11, BPSÖ, DAS/DİS skor ortalamaları Tek Yönlü ANOVA Analizi ile karşılaştırıldı. BİDÖ ve BUÖ skorlarını açıklamada etkili olan faktörler ise Çok Değişkenli Binary Lojistik Regresyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to investigate the relationship between impulsivity and behavioral inhibition system-behavioral activation system in adults diagnosed with depression with suicidal thoughts and suicide attempts. Materials and Methods: The study included a patient group who met the diagnostic criteria for major depressive disorder according to DSM-5TR and healthy volunteers with sociodemographic data similar to the patient group who applied to the Psychiatry Department of SBU Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.06.2022 and 15.02.2024. One hundred twenty people are included in the cross-sectional study. The patients who were diagnosed with depression were divided into groups with suicide attempts, suicidal thoughts, and those with only depression. Sociodemographic data form, depression evaluation form including DSM-5TR Major Depressive Disorder diagnostic criteria, Beck Hopelessness Scale, Barratt Impulsivity Scale-11, Buss-Perry-Aggression Scale, Behavioral Inhibition System/Behavioral Activation System Scale, Beck Suicide Ideation Scale were applied to the participants of the study. IBM SPSS 26.0 statistical program is used to analyze the data. Comparison of the rates related to clinical characteristics between the groups was examined using the Chi-Square test, and the relationship between the psychometric measurements of the groups with suicide attempt, suicidal ideation and depression only was examined using Pearson Correlation Analysis. BHS, BIS-11, BPAS and BIS/BAS score averages between the groups were compared with One-Way ANOVA Analysis. Factors that are effective in explaining BISIS and BHS scores were examined with Multivariate Binary Logistic Regression Analysis.