Hastane işletmelerinde lider-üye etkileşiminin iş becerikliliğine etkisinde psikolojik güvenliğin rolü
The role of psychological safety in the effect of leader-member exchange on job crafting in hospital enterprises
  1. Tez No: 862250
  2. Yazar: EREN AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, hastane işletmelerinde lider-üye etkileşiminin iş becerikliliği üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide psikolojik güvenliğin rolünü ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma amaç açısından tanımlayıcı, zaman boyutu açısından ise kesitsel türde tasarlanmıştır. Araştırma İstanbul ilindeki özel hastanelerde görev yapan 782 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem, orantısız tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada sıklık tabloları, merkezi ve yaygınlık ölçütleri, yapısal eşitlik modeli ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Modelin analizi AMOS 23.0, tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizi ise SPSS 25.0 programı aracılığıyla yapılmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucu; lider-üye etkileşiminin iş becerikliliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir (β=0.541, p0.05). Sonuç: Bu çalışma, psikolojik güvenliğin lider-üye etkileşimi ve iş becerikliliği arasındaki ilişkinin açıklanmasına katkı sağlayan bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Hastanelerde lider-üye ilişkisinin olumlu gelişmesinin iş becerikliliğini arttırdığı, eğer psikolojik güvenlik ile bu durum desteklenirse, çalışanların işlerinde örgütsel açıdan daha olumlu sonuçlara ulaşabileceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the research is to determine the effect of leader-member exchange on job crafting in hospital businesses and to reveal the role of psychological safety in this relationship. Materials and Methods: The research was designed as descriptive in terms of purpose and cross-sectional in terms of time dimension. The research was conducted on 782 nurses working in private hospitals in Istanbul. The sample was determined using the disproportionate stratified sampling method. Frequency tables, centrality and prevalence measures, structural equation modeling and correlation analysis were used in the research. The analysis of the model was done using AMOS 23.0, and descriptive statistics and correlation analysis were done using SPSS 25.0 program. Results: As a result of the analysis; It was determined that leader-member exchange had a statistically significant and positive effect on job crafting (β=0.541, p0.05). Conclusion: This study reveals that psychological safety is a variable that contributes to explaining the relationship between leader-member exchange and job crafting. It can be said that the positive development of the leader-member relationship in hospitals increases job crafting, and if this situation is supported by psychological safety, employees can achieve more positive organizational results in their work.