Parkinson hastalarında IOPI görsel geribildirimi ile yapılan eforlu yutma egzersizinin dil kas kuvveti/enduransı, suprahyoid kas aktivasyonu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of effortful swallow exercise with IOPI visual biofeedback on tongue muscle strength/endurance, suprahyoid muscle activation, and quality of life in patients with Parkinson's disease
- Tez No: 1012604
- Danışmanlar: Prof. Dr. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN, Assoc. Prof. Dr. SERKAN BENGİSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığında (PH) disfaji, yutma kaslarının kuvvet, zamanlama ve koordinasyonundaki bozulmalarla ilişkili olup önemli klinik sonuçlara yol açabilmektedir. Eforlu yutma (EY), disfaji müdahalesinde yaygın kullanılan bir yöntem olup güncel yaklaşımlarda görsel biyogeribildirim ile desteklenmektedir. Bu çalışmada, PH'li bireylerde EY egzersizi programının dil kas kuvveti, enduransı, yutma basıncı, suprahyoid kas aktivasyonu, fonksiyonel oral alım ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri ile görsel biyogeribildirimin ek katkısı incelenmiştir. İdiyopatik PH tanılı 24 birey (16K, 8E) blok randomizasyon ile eşit sayıda iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba 4 hafta boyunca haftada 3 gün Iowa Oral Performans Enstrümanı (IOPI) kullanılarak EY egzersizi uygulanmış; bir gruba ek olarak görsel biyogeribildirim sağlanmıştır. Değerlendirmeler müdahale öncesi ve sonrası gerçekleştirilmiştir. Dil kas kuvveti, enduransı ve yutma basıncı IOPI ile ölçülmüş, suprahyoid kas aktivasyonu ise yüzeyel elektromiyografi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkçe Yutma Yaşam Kalitesi Ölçeği, Türkçe Yeme Değerlendirme Aracı ve Fonksiyonel Oral Alım Skalası uygulanmıştır. Bulgular, her iki grupta dil kas kuvvetinde anlamlı artış ve disfaji semptomlarında anlamlı azalma olduğunu göstermiştir. Dil enduransı, yutma basınçları, suprahyoid kas aktivasyonu ve fonksiyonel oral alım düzeyinde ise anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise görsel biyogeribildirimin incelenen parametreler üzerinde ek bir üstünlük sağlamadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, PH'li bireylerde EY egzersizinin görsel biyogeribildirim desteğinden bağımsız olarak dil kas kuvvetini artırmada ve disfaji semptomlarını azaltmada etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dysphagia in Parkinson's disease (PD) is associated with impairments in swallowing muscle strength, timing, and coordination, and may lead to significant clinical consequences. Effortful swallow (ES) exercise is a commonly used method in dysphagia management and is supported by visual biofeedback in current approaches. This study aimed to investigate the effects of an ES exercise program on tongue muscle strength, endurance, swallowing pressure, suprahyoid muscle activation, functional oral intake, and quality of life in individuals with PD, as well as the additional contribution of visual biofeedback. 24 individuals with idiopathic PD (16F, 8M) were randomly assigned into two equal groups using block randomization. Both groups performed ES exercises using the Iowa Oral Performance Instrument (IOPI) three days per week for four weeks, one group additionally received visual biofeedback. Assessments were conducted before and after the intervention. Tongue muscle strength, endurance, and swallowing pressure were measured using the IOPI, while suprahyoid muscle activity was evaluated using surface electromyography. In addition, the Turkish Swallowing Quality of Life Questionnaire, the Turkish Eating Assessment Tool, and the Functional Oral Intake Scale were administered. Results showed significant increases in tongue muscle strength and reductions in self-reported dysphagia symptoms in both groups. No significant changes were found in tongue endurance, swallowing pressure, suprahyoid muscle activity, or functional oral intake. Visual biofeedback did not provide an additional advantage. These findings suggest that ES exercise is an effective approach for improving tongue muscle strength and reducing dysphagia symptoms in individuals with PD.