Türkiye'de yemek tarihçiliğinin gelişimi
The development of food historiography in Turkey
- Tez No: 862458
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanın vazgeçilmez ihtiyacı olan beslenme, kültürün ortaya çıkmasında belirleyici bir rol oynamıştır. Kültürün bir alt öğesi olan yemek kültürü de toplumun beslenme ile ilgili alışkanlıklarını ve hayat tarzını yansıtır. Bir toplumun yemek kültürünün zenginliği ve çeşitliliği çok farklı kültürlerle etkileşimde olması ile doğru orantılıdır. Yüksek medeniyetler farklı kültürlerin bir arada yaşamasından meydana gelir. Köken olarak Orta Asya da başlayan yemek kültürü tarihimiz tarihi süreç içerisinde farklı zamanlarda farklı kültürlerin mutfaklarıyla karşılaşıp etkileşime girerek üç kıtayı içine alan bir coğrafyada varlığını gelişerek sürdürmüştür. Türk mutfağı bu zengin mirasın devamı niteliğindedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de Yemek Tarihçiliğinin Gelişimi konusu incelenecektir. Genel anlamda yemek tarihçiliğinin ne olduğu ne zaman ortaya çıktığı, Türkiye'de yemek tarihçiliğinin ne zaman ve ne sebeple başladığı, günümüze kadar bu konuyla ilgili ne gibi çalışmaların yapıldığı, bu konuda yapılan araştırmalarda diğer sosyal bilimlerden faydalanmanın önemi ve yemek tarihi çalışmalarına medeniyet tasavvuru açısından bakılabilir mi sorularına cevap bulma amaçlı bir literatür taraması yapılarak elde edilen bulgularla içerik analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nutrition, which is an indispensable need of humans, has played a decisive role in the emergence of culture. Food culture, which is a sub-element of culture, reflects the nutrition habits and lifestyle of the society. The richness and diversity of a society's food culture is directly proportional to its interaction with many different cultures. High civilizations arise from the coexistence of different cultures. Our history of food culture, which originally started in Central Asia, has continued to develop and develop in a geography encompassing three continents by encountering and interacting with the cuisines of different cultures at different times throughout history. Turkish cuisine is the continuation of this rich heritage. In this thesis study, the Development of Food Historiography in Turkey will be examined. A content analysis will be conducted based on the findings obtained through a literature review with the aim of answering questions such as what culinary historiography is in general, when it emerged, when and why culinary historiography began in Turkey, what studies have been conducted on this topic until today, the importance of benefiting from other social sciences in research on this topic, and whether a civilization perspective can be applied to culinary history studies.