Reformer pilates egzersizi yapan sedanter kadınların yaşam doyumu ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
An investigation of life satisfaction and physical activity levels of sedentary women doing reformer pylates exercise
  1. Tez No: 862537
  2. Yazar: BÜŞRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı reformer pilates egzersizi yapan sedanter kadınların yaşam doyumu ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesidir. Nicel bir araştırma olan bu çalışmada tarama modeli benimsenmiştir. Çalışmanın evrenini, Ege Bölgesinde sedanter kadınlardan aktif olarak reformer pilates uygulamasına katılan bireyler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Kütahya ilinde sedanter kadınlardan reformer pilates stüdyolarında aktif olarak pilates seanslarına katılan 398 katılımcı yer almaktadır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini belirlemek amacıyla“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”kısa formu kullanılmıştır. Ayrıca yaşam doyumu ölçeğide uygulanmıştır. Çalışma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistik, korelasyon ve MANOVA analizleri kullanılmıştır. Birden fazla bağımlı değişken (Fiziksel aktivite ve yaşam doyumu) ile birden fazla bağımsız değişkenin (aylık gelir ve yaş) karşılaştırmalarında MANOVA analizi tercih edilmiştir. Korelasyon analizi için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine life satisfaction and physical activity levels of sedentary women practicing reformer pilates exercise. In this quantitative study, the survey model was adopted. The population of the study consists of sedentary women who actively participate in reformer pilates exercise in the Aegean Region. The sample group consisted of 398 participants who actively participated in pilates sessions in reformer pilates studios among sedentary women in Kütahya. The“International Physical Activity Questionnaire”short form was used to determine the physical activity levels of the participants. A life satisfaction scale was also administered. Descriptive statistics, correlation and MANOVA analyses were used to analyze the study data. MANOVA analysis was preferred to compare more than one dependent variable (physical activity and life satisfaction) and more than one independent variable (monthly income and age). Pearson correlation analysis was used for correlation analysis.