Serebral palsili çocuklarda el antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hand anthropometric measurements in children with cerebral palsy
- Tez No: 862571
- Danışmanlar: PROF. DR. RABET GÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda serebral palsili çocukların el ve parmak antropometrik ölçümleri, diz yüksekliği ölçümleri ve ikinci/dördüncü parmak oranları ve serebral palsili çocuklarda kas iskelet sistemi bozukluklarına bağlı olarak gelişen farklılıklar belirlenmiştir. Çalışmamızın olgu grubu 39 serebral palsili çocuk ve kontrol grubu 86 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 125 katılımcıdan oluşmuştur. Serebral palsili bireylerin demografik bilgileri, klinik hikayeleri, spastisite değerleri, normal eklem hareket açıklığı değerleri, el antropometrik ölçümleri ve diz yükseklikleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarımıza göre serebral palsili kız ve erkeklerin sol el uzunluğu, sol avuç uzunluğu, sol avuç genişliği ve sol başparmak uzunlukları arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Sol el uzunluğu, sol avuç uzunluğu ve sağ el uzunluğunun serebral palsili çocuklarda sağlıklı çocuklardan anlamlı olarak küçük olduğu saptanmıştır. Kontrol ve olgu grubundaki kız ve erkek çocukların ikinci ve dördüncü parmak oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Serebral palsili çocuk grubunda spastik kuadriplejik çocukların sol başparmak uzunlukları sağ hemiplejik tiplere sahip çocuklardan anlamlı olarak daha küçük bulunmuştur. Serebral palsili çocuk grubunda erkek çocukların sol el uzunluğu, sol avuç uzunluğu, sol avuç genişliği ve sol başparmak uzunlukları kız çocuklarınkinden anlamlı olarak daha büyük bulunmuştur. Kontrol grubunda ise kız ve erkek çocukların sol el ölçümleri arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. Serebral palsili çocuk grubunda erkek çocukların sağ el uzunluğu, sağ avuç uzunluğu, sağ avuç genişliği ve sağ işaret parmağı uzunluğu kız çocuklarınkinden anlamlı olarak daha büyük bulunmuştur. Serebral palsili çocukların diz yüksekliklerinin sağlıklı çocuklardan daha kısa olduğu saptanmıştır. Çalışma sonuçlarımız, serebral palsili çocukların el ve parmak uzunluklarının sağlıklı çocuklardan daha kısa olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlara bağlı olarak serebral palsili bireylerin günlük yaşamlarında kullanacakları yardımcı cihaz ve eşyaların farklılık gösteren antropometrik ölçümlere uygun şekilde tasarlanmasının ve geliştirilmesinin, bireylerin yaşamlarını kolaylaştıracağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Most children with cerebral palsy have various musculoskeletal problems in the arm, forearm and hand regions. The aim of our study was to determine hand and finger anthropometric measurements, knee height measurements and second/fourth finger ratios of children with cerebral palsy and to reveal the differences that develop in children with cerebral palsy due to musculoskeletal disorders. A total of 125 participants, including 39 children with cerebral palsy in the case group and 86 healthy children in the control group, were included in our study. Demographic information, clinical history, spasticity values, normal range of motion values, hand anthropometric measurements and knee heights of individuals with cerebral palsy were evaluated. According to our study results, there was a significant difference between the left hand length, left palm length, left palm width and left thumb length of boys and girls with cerebral palsy. Left hand length, left palm length and right hand length were significantly smaller in children with cerebral palsy than in healthy children. There was no statistically significant difference between the second and fourth finger ratios of boys and girls in the control and case groups. In the group of children with cerebral palsy, the left thumb lengths of spastic quadriplegic children were found to be significantly smaller than those of children with right hemiplegic types. In the group of children with cerebral palsy, left hand length, left palm length, left palm width and left thumb length of boys were found to be significantly larger than those of girls. In the control group, no statistically significant difference was found between the left hand measurements of boys and girls. In the group of children with cerebral palsy, the right hand length, right palm length, right palm width and right index finger length of boys were found to be significantly larger than those of girls. The knee heights of children with cerebral palsy were found to be significantly lower than those of healthy children. Our study results show that the hand and finger lengths of children with cerebral palsy are shorter than healthy children. Based on these results, we predict that the design and development of assistive devices and items to be used by individuals with cerebral palsy in their daily lives, in accordance with different anthropometric measurements, will facilitate the lives of individuals.