Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında çevre vergileri ve yenilenebilir enerjinin karbon salınımına etkilerinin Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of environmental taxes and renewable energy on carbon emissions within the scope of the European Green Deal from the perspective of European Union countries and Turkey
  1. Tez No: 862675
  2. Yazar: İBRAHİM KEKLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İklim değişikliğinin ortaya çıkardığı olumsuz etkiler günümüzde dünya çapında bir kriz boyutuna gelmiş ve birçok uluslararası topluluk çevresel sorunlara çözüm bulmak amacı ile adımlar atmıştır. Avrupa Yeşil Mutabakatı Avrupa Birliği'nin yeşil ekonomik hedefleri sağlamak ve çevresel sorunlara çözüm bulmak için kullandığı bir yol haritası olmuştur. Avrupa Yeşil Mutabakatı, fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılabilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmenin yanı sıra karbon fiyatlandırma mekanizmalarının geliştirilmesi, çevre vergilerinin artırılması gibi politikalar vasıtası ile çevresel kirliliğin önüne geçmeyi de hedeflemiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, çevre kirliliğinin en önemli sebeplerinden biri olan karbondioksit emisyonlarının, milli gelir, yenilenebilir enerji ve çevre vergileri ile etkileşiminin panel veri analizi ile test etmektir. Çalışmada yenilenebilir enerji, çevre vergileri, milli gelir ile karbondioksit emisyonları arasındaki ilişki Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de 1997 – 2021 dönemi için panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre milli gelirde meydana gelen artışın karbondioksit emisyonlarını da artırdığı, yenilenebilir enerjide meydana gelen artışın ise emisyonları düşürdüğü görülmüştür. Bu bağlamda ekonomik büyümenin fosil yakıtlara bağlı olarak gelişmesinin önüne geçilerek yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması gerekmektedir. Çevre vergilerinden elde edilen kaynağın yenilenebilir enerji yatırımlarına yönlendirilmesi, verginin karbondioksit emisyonları üzerinde etkili olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The European Green Deal has been a roadmap used by the European Union to achieve green economic goals and find solutions to environmental problems. In addition to encouraging the use of renewable energy sources to reduce dependence on fossil fuels, the European Green Deal also aimed to prevent environmental pollution through policies such as the development of carbon pricing mechanisms and increasing environmental taxes. In this context, the aim of this study is to test the interaction of carbon dioxide emissions, one of the most important causes of environmental pollution, with national income, renewable energy and environmental taxes through panel data analysis. In the study, the relationship between renewable energy, environmental taxes, national income and carbon dioxide emissions was analyzed by panel data method for the period 1997-2021 in European Union countries and Turkey. According to the results of the analysis, an increase in national income increases carbon dioxide emissions, while an increase in renewable energy decreases emissions. In this context, it is necessary to utilize renewable energy sources by preventing the development of economic growth based on fossil fuels. Directing the resources obtained from environmental taxes to renewable energy investments will ensure that the tax will be effective on carbon dioxide emissions.