Yatırım fonları ve hukuki mahiyeti
- Tez No: 86274
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Sermaye piyasası kurumları, SerPK m. 32'ye göre, aracı kurumlar, yatırım ortaklıkları, yatırım fonları ve sermaye piyasasında faaliyet göstermesine izin verilen diğer kurumlardır. Bunlardan yatırım fonları, SerPK. m. 37/1' e göre, SerPK. hükümleri uyarınca halktan katılma belgeleri karşılığında toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet ilkelerine göre, sermaye piyasası araçları, gayrimenkul altın ve diğer kıymetler madenler portföyünü işletmek amacıyla kurulan malvarlığına denir. Fonun tüzel kişiliği yoktur; ancak malvarlığı kurucunun malvarlığından ayrıdır. Kurucu ile katılma belgesi sahipleri arasındaki ilişkilere SerPK ve ilgili mevzuatta hüküm bulunmayan hallerde BK'nın vekalet akdine ilişkin hükümleri uygulanır (SerPK m. 37/11). Bu durum esasında kurucu ile katılma belgesi sahipleri arasında mevcut inançlı mülkiyet ilişkisinin doğal sonucudur. SerPK m. 38'de fon malvarlığının rehnedilemeyeceği, teminat gösterilemeyeceği ve üçüncü şahıslar tarafından haczdilemeyeceği öngörülmüştür. Yatırım fonlarında dört taraf vardır. Bunlar, kurucu, yönetici, saklayıcı ve katılma belgesi sahipleridir. Kurucu ile yönetici arasındaki ilişki portföy yönetim sözleşmesi ile kurulur ve aralarında doğrudan vekalet söz konusudur. Yönetici ile katılma belgesi sahipleri çırasında bir akdi ilişki bulunmamakla beraber, yöneticinin BK m. 391/lll'e göre katılma belgesi sahiplerine karşı bir hukuki sorumluluğu doğabilir. Kurucu ile saklayıcı arasındaki ilişki ise saklama sözleşmesine göre oluşur. Sistemin sağlıklı işlemesini temin için, saklama sözleşmesinin, BK m. 473'de düzenlenen ardiye sözleşmesi şeklinde yapılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Katılma belgesi sahipleri ile saklayıcı arasında herhangi bir akdi ilişki olmadığı gibi, kurucu ile saklayıcı arasındaki ilişki vekalet akdi olmadığı için BK m. 391/IH'ün tatbiki olanağı da yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Under the Article 37/1 of CML (Capital Market Law), unit trust which is one of the capital market institutions organizing the flow of the fund, is a property which is founded to run a portfolio which consists of capital market instruments, real estates, gold and the other precious metals, with the amount of money collected from the public in return of the units, on behalf of the unit holders according to the principles of risk- spreading and fiduciary relationship. Unit trust does not have the legal personality; but its property is separate from the founders property. As far as I am concerned, it is a special property. Unless otherwise provided by CML and by the related positive law, the agency contract provisions of the Code of Obligations (CO) shall be applied to the relationships between the founders and the unit-holder (CML, Art. 37). In addition, the fund property shall not be assigned to the other one, mortgaged and seized (CML, Art. 38). There are four parties in a unit trust (the founder, the manager, the custodian and the unit-holder). The relationship between the founder and the manager is a direct agency relationship arising from the portfolio management agreement. The relationship between the founder and the custodian is regulated by the custody contract; but in my opinion, it is requirement that this contract must be made in accordance wtth the warehouse contract in Art. 473 of CO, in order to answer the necessity of system.