Genç erişkin kadınlarda beden imajı algısının sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between body image perception and social media addiction levels in young adult women
- Tez No: 862831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı genç yetişkin kadınlarda beden imajı algısının sosyal medya bağımlılığı ile ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamızın evreni genç erişkin kategorisindeki kadınlardır. Belirttiğimiz evrenden seçtiğimiz örneklem grubumuz rastgele seçilmiş Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşayan genç erişkin kategorisindeki kadınlardan elde edilen oluşmaktadır. Çalışmamız katılımcıların gönüllülük esasına dayanarak 18-35 yaş aralığında 309 kadın katılımcıyla yapılmıştır. Araştırma modeli olarak da ilişkisel tarama modeli, (korelasyon araştırma modeli) bu araştırma modeli iki ya da daha çok değişkenin birbiri ile olan ilişkisini belirlemek için kullanılır. Çalışmada araştırma verilerinin toplanmasında, sosyodemografik bilgi formu, Beden İmajı Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Tüm verilere ilişkin analizler SPSS 27 programı ile yapılmıştır. Analizlere başlamadan önce, ilk aşama olarak ölçeklerin normal dağılım varsayımını karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmektedir. Bu kontrol aşaması sırasında, ölçeklere ilişkin çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmaktadır. Bu değerlerin -1 +1 referans aralığını içermektedir. Bu değerlemenin sonucu, parametrik testler tercih edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre; kadınların beden algısı düzeyi ile sosyal medya bağımlılığı arasında düşük düzey negatif korelasyon saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı beden algısını yordamaktadır. Beden algısı ve sosyal medya bağımlılığı yaş, çalışma durumu ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Beden algısı medeni duruma göre farklılık göstermezken, sosyal medya bağımlılığının medeni duruma göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body image perception and social media addiction in young adult women. The population of our study is women in the young adult category. Our sample group, which we selected from the population, consists of randomly selected young adult women living anywhere in Turkey. Our study was conducted with 309 female participants between the ages of 18-35 based on the voluntary participation of the participants. As a research model, the correlational survey model (correlation research model) is used to determine the relationship between two or more variables. In the study, sociodemographic information form, Body Image Scale and Social Media Addiction Scale were used to collect research data. All data were analyzed using the SPSS 27 program. Before starting the analysis, the first step is to check whether the scales meet the assumption of normal distribution. During this control phase, the skewness and kurtosis values of the scales are examined. These values include the reference range of -1 +1. As a result of this evaluation, parametric tests were preferred. According to the findings of our study, a low level negative correlation was found between women's body perception level and social media addiction. Social media addiction predicts body perception. Body perception and social media addiction do not differ significantly according to age, employment status and educational status variables. While body perception did not differ according to marital status, social media addiction was found to differ according to marital status.