Akademisyenlerin serbest zaman etkinliklerine katılım durumlarının iş doyumu üzerine etkisi
The effect of academics' participation in free time activities on job satisfaction
  1. Tez No: 862973
  2. Yazar: EMRULLAH TOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin serbest zaman etkinliklerine katılım amaçlarının iş doyumuna etkisini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma evrenini her coğrafi bölgeden tesadüfî örnekleme yoluyla belirlenen yedi üniversitenin, 7271 akademik personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde yer alan kişi sayısı 499'dur. Araştırmada kişisel bilgiler ve serbest zaman etkinliklerine katılım amaçlarını belirlemeye yönelik sorular ile Weis ve ark. (1967) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Baycan (1985) tarafından yapılan 'Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Bulguların yorumlanmasında yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerlerinden yararlanılmış; ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacı amacı ile Pearson korelasyon analizi uygulanmış ve demografik bilgilerin değişkenler üzerindeki ilişkisi ise t-testi ve ANOVA testi ile belirlenmiştir. Araştırma sonucunda akademisyenlerin serbest zaman etkinliklerine katılımda“stres depresyon vb. olumsuz duygulardan uzaklaşmak ve aile ile birlikte olmak”amaçlarının ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür. Katılımcıların iş doyumu ölçeği toplam puanlarının yüksek olduğu; dışsal doyum alt boyutunda orta, içsel doyum alt boyutunda yüksek düzeyde puan aldıkları görülmüştür. Serbest zaman etkinliklerine katılım sıklığı, katılım amaçları ve serbest zaman etkinliklerini yaparken hissedilen duygu durumları ile iş doyumu arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmada akademisyenlerin iş doyumlarının cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem faktörleri üzerinde anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the effect of the purposes of participation in leisure activities of academics working at universities on job satisfaction, is a descriptive research in the survey model. The study population of the research consists of 7271 academic staff from seven universities, determined through random sampling from each geographical region. The number of people in the sample of the research is 499. In the research, personal information and questions to determine the purposes of participation in leisure activities were asked by Weis et al. (1967) and Turkish adaptation by Baycan (1985) was used. Percentage, frequency and arithmetic mean values were used in interpreting the findings; Additionally, Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between variables, and the relationship of demographic information on the variables was determined by t-test and ANOVA test. As a result of the research, academicians found that participation in free time activities was affected by“stress, depression, etc.”It was observed that the goals of“getting away from negative emotions and being with the family”were at the top of the list. The participants' total job satisfaction scale scores were high; It was observed that they received medium scores in the external satisfaction sub-dimension and high scores in the internal satisfaction sub-dimension. It has been determined that there is a significant relationship between the frequency of participation in leisure activities, the purposes of participation, the emotional states felt while doing leisure activities and job satisfaction. In addition, the study found that academicians' job satisfaction differed significantly on gender, age and professional seniority factors..