Fragilities of Turkish economy: 2002-2022
Türkiye ekonomisinin kırılganlıkları: 2002-2022
- Tez No: 863288
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, 2002-2022 yılları arasında Türkiye ekonomisi için sermaye akımları (doğrudan yabancı yatırımlar ve portföy yatırımları), cari açık, bütçe açığı, kredi hacmi değişimi ve brüt dış borcun gayrisafi yurtiçi hasıla üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Türkiye ekonomisinin dış borç artışlarına ve sermaye akımlarına bağımlılığı OLS regresyon modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda 2002-2022 dönemi için sermaye girişi, cari açık, bütçe açığı, kredi hacmi değişimi ve brüt dış borç değişkenleri milli gelir artışını açıklamak için kullanılmıştır. Modelde sermaye akışı değişimi, kredi hacmi değişimi ve toplam dış borç stoku %1 güven aralığında, bütçe açığı ise %5 güven aralığında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vererek GSYİH büyümesini açıklayabilmiştir. Sonuçlar, Türkiye ekonomisinin milli gelir büyümesi için büyük ölçüde sermaye girişine ve dış borca bağımlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of capital flows (foreign direct investments and portfolio investments), current account deficit, budget deficit, credit volume change and gross foreign debt on gross domestic product for the Turkish economy between 2002 and 2022. The dependence of the Turkish economy on external debt increases and capital flows has been analysed using OLS regression model. In this context, capital inflow, current account deficit, budget deficit, credit volume change and gross external debt change variables for the period 2002-2022 were used to explain the increase in national income. In the model, capital flow change, credit volume change and total external debt change were able to explain GDP growth by giving statistically significant results at 1% confidence interval while budget deficit is statistically significant at 5% confidence interval. Results show that Turkish economy heavily dependent on capital inflow and foreign debt for gross domestic growth.