Öğrenme güçlüğü tanılı çocukların sosyal ilişkilerinin öz güven düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of social relationships of children with learning disabilities on their self-confidence levels
- Tez No: 863704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmada öğrenme güçlüğü tanılı çocukların sosyal ilişkilerinin öz güven düzeylerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı belirlenen özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden öğrenme güçlüğü tanılı çocuklar oluşturmuştur. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Sosyal İlişki Unsurları Ölçeği, Özgüven Ölçeği ve Görüşme Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler normallik varsayımlarının sağlanıp sağlanmadığına bağlı olarak parametrik veya parametrik olmayan test yöntemleri ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında verilerin dağılımları çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiş, verilerin normal dağıldığı tespit edilmiş ve bu kapsamda pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde çalışma sonucunda araştırma ölçekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, doğru orantılı ve kuvvetli bir korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir. Bu kapsamda çocukların sosyal ilişki düzeyleri arttıkça özgüven düzeyleri de artmaktadır. Çalışma kapsamında yapılan analizler sonucunda; yaş, sınıf, anne, baba eğitim durumu ve babanın mesleği çocuğun öz güven düzeyi üzerinde önemli ölçüde etkiliyken, cinsiyet, aile yapısı ve annenin mesleğinin çocuğun öz güven düzeyi üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bunun yanında veri toplanan çocukların gündelik hayatta zorlandığı durumlarda ders ile ilgili sorunlar, içine kapanıklık ve utanma kavramı üzerine, okul ortamında zorlandıkları durumlarda ise derslerde zorlanma, arkadaşlık ilişkileri ve dışlanma kavramları üzerine zorluklar yaşadıkları görülmektedir. Bunun yanında çocukların kendilerini yetenekli olarak buldukları alanlarda ise çoğunluklu olarak futbol oynamak, resim çizmek, voleybol oynamak cevapları verilmiştir. Çocukların önceden zorlandıkları fakat bir çözüm buldukları için artık zorlanmadığı durumlar sorulduğunda ise çocukların büyük çoğunluğu, derslerinin ve arkadaşlık ilişkilerin önceye oranla daha iyi düzeyde olduğu yanıtını vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of social relationships of children diagnosed with learning disabilities on their self-confidence levels were examined. The sample of the research consisted of children diagnosed with learning disabilities who attended the special education and rehabilitation center determined by the Ministry of National Education in the center of Ankara. Demographic Information Form, Social Relationship Elements Scale, Self-Confidence Scale and Interview Form were used in the research. The obtained data were examined with parametric or non-parametric test methods depending on whether normality assumptions were met or not. Within the scope of the research, the distribution of the data was examined with skewness and kurtosis values, it was determined that the data was normally distributed, and in this context, analysis was carried out using Pearson correlation analysis and regression analysis. When the findings were examined, a statistically significant, directly proportional and strong correlation relationship was found between the research scales. In this context, as children's social relationship levels increase, their self-confidence levels also increase. As a result of the analyzes carried out within the scope of the study; While age, grade, mother and father's education level and father's profession have a significant impact on the child's self-confidence level, it has been observed that gender, family structure and mother's profession have no effect on the child's self-confidence level. In addition, it is seen that when the children from whom data were collected have difficulty in daily life, they experience problems related to lessons, introversion and the concept of shame, and when they have difficulty in the school environment, they experience difficulties in lessons, friendship relations and the concepts of exclusion. In addition, the answers to the areas in which children find themselves talented are mostly playing football, drawing, and playing volleyball. When asked about situations where children had difficulties before but no longer had difficulties because they found a solution, the majority of the children answered that their lessons and friendships were at a better level than before.