Diyabetik iskemik strok hastalarda epidemiyolojik özellikler
Epidemiologic properties in patients with diabetic ischemic stroke
- Tez No: 86381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
45 ÖZET: Diyabet; iskemik strok açısından, kontrol edilebilen risk faktörlerinin başında gelir. Sistemik vasküler ve non-vasküler bir çok komplikasyona yolaçmasının yanında; serebral hemodinamiği bozarak, serebrovasküler hastalıkların önemli bir kısmında, etyolojik faktör olarak tesbit edilmektedir. Çalışmaya; Ocak 1993 ile Nisan 1999 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Servisi' nde akut iskemik serebrovasküler hastalık tanısıyla tedavi edilen 60 diyabetik ve 60 non-diyabetik hasta randomize alındı. İntraserebral kanaması olan vakalar çalışmaya alınmadı. Hastalara; temel demografik özellikleri, kan biyokimya değerleri ve radyodiyagnostik verileri açısından istatistiksel olarak karşılaştırma yapıldı. Cinsiyetleri açısından, istatistiksel açıdan hiçbir fark gözlenmeyen iki strok hasta grubundan; diyabetik olanların, non-diyabetik olanlara göre, istatistiksel açıdan önemli olmasa da; daha genç yaşta oldukları, Carotis- Vertebra Doppler USG' nde stenoz veya oklüzyon derecelerinin daha fazla olduğu, koroner iskemiye daha yatkın oldukları ve istatistiksel açıdan anlamlı olarak da, serum trigliserid değerlerinin daha yüksek ve HDL değerlerinin ise daha düşük bulunduğu, Rankin İş-görmezlik Skorlarının daha ağır derecelerde olduğu saptandı. BBT' deki infarkt subtipleri açısından ise; muhtemelen örnekleme sayısındaki yetersizlikten dolayı, istatistiksel açıdan anlamlı bir farkın açığa çıkmadığı ve literatürde, bu konuda yapılmış az sayıda çalışmanın, birbiriyle çelişkili sonuçlarına bakarak; daha fazla sayıda hasta içeren geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
46 ABSTRACT: In respect of ischemic stroke, diabetes is in the most important place of the risk factors which can be controlled. Right along with a lot of vascular and non-vascular complications of it, it is determined that diabetes, destroying cerebral hemodynamics, is also an etiologic factor for significant parts of cerebrovascular diseases. 60 diabetic and 60 non-diabetic patients hospitalized by the diagnosis of acute ischemic cerebrovascular disease in the Department of Neurology in Trakya University Medical Faculty between January 1993 and April 1999 were included in study at random. Patients with intracerebral hemorrhage were excluded. The patients were evaluated statistically for principal demographic characteristics, biochemical blood values and radiodiagnostic properties. In respect of sexuality, there was no difference between two groups of patients statistically. Although this was not important statistically, it was determined that diabetic patients were younger than non-diabetics and their stenosis and occlusion degrees were higher than the others in view of Carotis- Vertebra Doppler USG and they were more prone to coroner ischemia. On comparing with the diabetic patient group with the non- diabetic patient group; among the diabetic patients, serum triglycerid values were found higher; their HDL values were lower and their Rankin Disability Scores were significantly worse. This rates were statistically significant. Probably, because of insufficient case number of sample group, there was not significant difference between the infarct subtypes on the computerised tomography images. Besides,47 there were contradictions between a few studies in the literary about this subject. By the virtue of these two reason, it was concluded that more extensive researchs included more patients are necessary.