Örgütlerde duygusal zekâ, kendi kendine liderlik ve yaratıcı düşünme eğilimleri arasındaki etkileşim
The interaction between emotional intelligence, self-leadership and creative thinking tendencies in organizations
  1. Tez No: 863864
  2. Yazar: SEMİH BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın temel amacı özel sektör işletmelerinde duygusal zekâ, kendi kendine liderlik ve yaratıcı düşünme eğilimleri arasındaki etkileşimleri belirlemektir. Bu araştırma kapsamında Kayseri ilinde bulunan Erciyes Teknopark'ta çalışan 115 kişiden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Çalışanlar duygusal zekâ, kendi kendine liderlik ve yaratıcı düşünme eğilimleri ile ilgili ifadelerle birlikte demografik değişkenlere ilişkin soruları da yanıtlamışlardır. Verilerin analizinde istatiksel analiz programları kullanılmıştır. Güvenirlik Analizi, Açımlayıcı Faktör Analizi, Normallik Analizi, T Testi, Varyans Analizi ve Regresyon Analizi gibi istatistiksel yöntemlerden faydalanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre duygusal zekâ ile kendi kendine liderlik ve yaratıcı düşünme eğilimleri arasında anlamlı bir etkileşim olduğu görülmüştür. Ayrıca kendi kendine liderlik ile yaratıcı düşünme eğilimleri arasında da anlamlı bir etkileşim olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the interactions between emotional intelligence, self-leadership and creative thinking tendencies in private sector businesses. Within the scope of this research, data was collected by survey method from 115 people working at Erciyes Technopark in Kayseri. Employees also answered questions about demographic variables, along with statements about emotional intelligence, self-leadership and creative thinking tendencies. Statistical analysis programs were used to analyze the data. Statistical methods such as Reliability Analysis, Exploratory Factor Analysis, Normality Analysis, T Test, Variance Analysis and Regression Analysis were used. According to the analysis results, it was seen that there was a significant interaction between emotional intelligence and self-leadership and creative thinking tendencies. It was also observed that there was a significant interaction between self-leadership and creative thinking tendencies.